Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Trening personalny - warto?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : KULTURYSTYKA i FITNESS
Trening personalny - warto?
Autor Wiadomość
fazi

SW: KB

Wysłany: 3 Styczeń 2019, 13:48   Trening personalny - warto?

Hej, startuję z treningami na siłowni i zastanawiam się czy warto rzucać pieniędzmi w trenera personalnego (a jeśli tak to (od) kiedy i jak często).

Widać sporo się od czasów osiedlowej siłowni pod liceum pozmieniało, skoro wg Internetu bez 120pln/trening (pomijam karnet bo mam multisporta) ani rusz.

Z siłownią miałem krótkie epizody i zatrzymałem się na etapie osiedlowej klasyki: pierwszy miesiąc obwód a potem: poniedziałek - klata i biceps; środa - plecy i triceps; piątek - barki i nogi. Myślę, że podstawowe ćwiczenia umiem wykonać w miarę poprawną techniką. Nie mam żadnych stanów chorobowych (poza jakimś wysiękiem na achillesie), nadwagi etc. Może czasem jakiś bóle odcinka lędźwiowego od siedzenia przy biurku. Od 2 lat nie robiłem absolutnie nic poza noszeniem córki podczas dłuższych spacerów. Cel: poruszać się, może przypakować.

"A w tłumie też jesteśmy sami."

złowieszczek

SW: Różne

Wysłany: 3 Styczeń 2019, 15:45   

odpowiedz sobie na pytanie, czy wolisz sam zdobywać wiedzę, czy mieć kogoś kto cie pokieruje?
masz czas na kombinowanie nad treningiem? czy wolisz wyłożyć kasę i niech zawodowiec martwi się tym za ciebie?

nedohin

Wysłany: 3 Styczeń 2019, 22:23   

Na profesjonalnego TP warto, na pozostałe 90% nie. Chyba ze masz problem z motywacja i potrzebujesz kogoś kto będzie Cię pilnował zebys chodził na treningi.

czarny msciciel

Wysłany: 4 Styczeń 2019, 21:42   

moim zdaniem warto, ale ja bym raczej szukal wsrod dobrych fizjoterapeutow z wyksztalceniem kierunkowym.

dzey
vae victis

SW: JJ

Wysłany: 5 Styczeń 2019, 00:34   

ja zrobilem papiery trenera personalnego (zeby nie bylo - nawet miedzynarodowe) i powiem tyle - polowa ludzi na kursie ktorzy tez dostali te papiery to byly slabiaki u ktorych nie chcialbym w zyciu cwiczyc.. najlepsi byli ludzie ktorzy najzwyczaniej w swiecie mieli wyksztalcenie kierunkowe (takie lokalne AWF'y itd) i widac bylo roznice jakosciowa miedzy nimi a cala reszta.. jak juz wykladac kase to na takie osoby - ale wtedy bedzie widac rezultat (i mniej urazow, i szybsze efekty, i efekty nakierowane na to co chcesz dokladnie itd)

natomiast jedna porada jeszcze na koniec - jesli chcesz gadac z trenerem personalnym o diecie - nie rob tego, bo to nie sa ludzie uprawnieni do sporzadzania planow zywieniowych itd.. od tego sa dietetycy i to z nimi nalezy gadac o jedzeniu

Shabu

Wysłany: 5 Styczeń 2019, 10:07   

To, że ktoś ma papier zupełnie nic nie znaczy. Albo tyle, że zapłacił i sie stawił. Ja uważam, że zdecydowanie warto, od prawie roku mam trenera z którym zacząłem od trójboju, a teraz robię dwubój olimpijski i wiem z całą pewnością, że sam bym tego nie ogarnął - zarówno samej techniki, jak i programowania, w tym zauważania moich słabych punktów i pracy nad nimi. Tak samo uważam zresztą, że warto mieć nauczyciela czy mentora w każdej dziedzinie. Sęk w tym, że dobrego trudno znaleźć, a już na pewno nie szukałbym go w komercyjnych sieciowych siłowniach. Poszukaj mniejszych klubów o konkretnym profilu, popatrz na crossfitowe boxy, zrób research na temat danego trenera, wreszcie pójdź na jedne zajęcia - zwykle pierwsze są bezpłatne.

czarny msciciel

Wysłany: 5 Styczeń 2019, 20:07   

Shabu napisał/a:
popatrz na crossfitowe boxy

tu bym troche uwazal, crossfitowcy to jest lekko zamknieta struktura wewnatrz ktorej mozesz sobie tkwic i sie "rozwijac":)

Cytat:
najlepsi byli ludzie ktorzy najzwyczaniej w swiecie mieli wyksztalcenie kierunkowe

no wlasnie.
umowmy sie ze to nie jest jakas magiczna wiedza, tylko nauczalne umiejetnosci - z tym ze ja najbardziej ufam ludziom co ukonczyli studia kierunkowe i potem sie doksztalcali. Moim zdaniem tez bardzo dobrze rokuje jesli facet ma pod swoimi skrzydlami sportowcow, szczegolnie ze sportow popularnych.
Oczywiscie pytanie pierwsze po co?
jak chodzi o motywacje to po prostu placisz kolesiowi by z toba cwiczyl - to moze byc ktokolwiek

Cytat:
jesli chcesz gadac z trenerem personalnym o diecie - nie rob tego, bo to nie sa ludzie uprawnieni do sporzadzania planow zywieniowych

szczegolnie, ze to ci moze tanio dietetyk rozpisac, teraz jest taka kuriozalna moda za placenie za jakies diety rozpisywane przez kolesia online, ktory cie nawet nie widzial - to juz zupelny bezsens

fazi

SW: KB

Wysłany: 6 Styczeń 2019, 13:03   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Nie mam problemów z motywacją, a jakieś podstawowe zasady treningu siłowego znam (ogólny kurs instruktora sportu, strzelectwo) + umiem czytać (internet) ;-) obiektu w poszukiwaniu trenera nie zmienię, bo w moim przypadku cała idea siłowni wynika z elastyczności (otwarta od 6 do 22) i lokalizacji vis a vis biura; poza tym część instruktorów jest po motoryce na AWFie (za to zewnętrzni nie mają wstępu). Wezmę kilka treningów na dobry początek.

"A w tłumie też jesteśmy sami."

Shabu

Wysłany: 6 Styczeń 2019, 19:06   

czarny msciciel napisał/a:
tu bym troche uwazal, crossfitowcy to jest lekko zamknieta struktura wewnatrz ktorej mozesz sobie tkwic i sie "rozwijac":)

Zgadza się, nadal trzeba zrobic research, tymniemniej uważam że można tam znaleźć niezłych specjalistów. Mój trener na przykład był zawodnikiem i trenerem crossfitowym, ale później rozkręcił własny biznes, który nie jest stricte crossfitowy, ponieważ w ramach dokształcania w pewnym momencie właśnie bardziej sie otworzył (np. na klasyczną amerykańską i polską szkołę podnoszenia ciężarów czy elementy powerliftingu) i postanowił robić rzeczy po swojemu.

dzey
vae victis

SW: JJ

Wysłany: 18 Styczeń 2019, 10:27   

Shabu napisał/a:
To, że ktoś ma papier zupełnie nic nie znaczy. Albo tyle, że zapłacił i sie stawił.

dlatego to tez zalezy jaki sie ma papiery - ja mam papiery wystawiane przez UK i ktore sa uznawalne na calym swiecie, wlaczajac w to USA, Kanade itd.. musialem zdac egzaminy zarowno teoretyczne, prace pisemne (ktore byly wysylane do UK do oceny), i egzaminy praktyczne - wiec moze rzeczywiscie jesli ktos ma papiery z Pierdziszewa dolnego z uczelni krzak to rzeczywiscie dostal je za pokazanie sie raz, ale jest duzo organizacji ktore na serio biora sprawy edukacyjne i wartosc wystawianego przez siebie papieru

co nie zmienia faktu ze ja bym cwiczyl u kogos po magisterce z uczelni sportowej, kto ma do tego track record dalszego rozwijania sie w temacie (kursy, szkolenia, papiery itd)

a ostatnia rzecz to same glupie dopasowanie charakterologiczne pomiedzy trenerem a cwiczacym - co z tego ze gosc bedzie super, jak ci sie nie bedzie u niego dobrze cwiczyc?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : KULTURYSTYKA i FITNESS