Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Przewodnik dlugosci ostrza miecza

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MIECZ i SZTUKA WALKI MIECZEM
Strona 1 z 2
Przewodnik dlugosci ostrza miecza
Autor Wiadomość
Szczepan
Pożeracz niedźwiedziDołączył: 28 Lip 2001
Posty: 8215
Skąd: dzika,śmiercionośna Północ

Pomógł: 2 razy
Wysłany: 20 Lipiec 2004, 17:27   Przewodnik dlugosci ostrza miecza

 
Szczepan Janczuk
Przeczytaj o aikido: http://aikido-lista.budo.net.pl
http://www.aikidolaforge.com
...ask for divine protection Ame no Murakumo Kuki Samuhara no Ryuo
 
 
muha


Dołączył: 11 Wrz 2001
Posty: 164
Skąd: Gdańsk

Wysłany: 20 Lipiec 2004, 17:43   

E tam, prawdziwy samuraj mial zawsze miecz o jednakowej dlugosci rownej odleglosci do przeciwnika plus 3-5 cm kissaki :D
 
Pozdrawiam,
Tomasz Sarnatowicz
www.gsaikido.gda.pl
 
 
 
Jumbo

Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 1991

Wysłany: 15 Sierpień 2004, 12:02   

muha napisał/a:
E tam, prawdziwy samuraj ...


Zważywszy na fakt, że wygineli, to im chyba ta jednakowa długość nie służyła... :) :) :)
 
 
marcin954


SW: MMA
Dołączył: 23 Lis 2002
Posty: 2841
Skąd: Szczecin

Wysłany: 15 Sierpień 2004, 17:58   

każda porządna firma cos takiego prezentuje klientom
 
LA Gym
 
 
matgaw

Wiek: 30
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 226
Skąd: okolice Poznania

Wysłany: 19 Sierpień 2004, 14:37   

Długość ostrza miecza samurajskiego zależała od jego pozycji w społeczeństwie. Im dłuższy, tym ważniejszy użytkownik :wink:

A wyginęli, bo zniknęli panowie feudalni na rzecz jednego, który zajął całą Japonię i samurajowie stali się niepotrzebni.
 
 
 
Gambit


Dołączył: 05 Wrz 2002
Posty: 2086
Skąd: bardzo dziki wschód

Wysłany: 3 Wrzesień 2004, 13:16   

marcin954 napisał/a:
każda porządna firma cos takiego prezentuje klientom


Więc kiedy trafimy do firmy, która nie zaprezentuje nam czegoś takiego, będziemy mogli wykonać piękny tenkan, a póżniej przy pomocy shikkyo, wynieść się stamtąd czym prędzej.

Dzięki Szczepan, na prawdę przydatna informacja :)
 
"Dlatego sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem umiejętności. Szczytem umiejętności jest pokonanie przeciwnika bez walki"
Sun Tzu
 
 
yooggie


Dołączył: 21 Maj 2004
Posty: 142
Skąd: znak byl ale urwali...to nie wiem

Wysłany: 17 Wrzesień 2004, 12:44   

To juz wiem czemu im dłuższa Katana tym bardziej mi sie podobala:)
 
Rayz-Do
 
 
yahoo666

Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 6
Skąd: poznan

Wysłany: 1 Grudzień 2004, 09:26   

inna metoda jest chwycenie miecz za rekojesc (tak jak zwykle go trzymamy)i trzymanie go swobodnie ,skierowanego czubkiem ostrza ku ziemi ... sztych miecza powinien znajdowac sie okolo 3 cm nad ziemia ; wtedy dlugosc jest dobra.
 
 
 
hiraga

Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 10
Skąd: krak

Wysłany: 21 Grudzień 2004, 19:33   

A moim skromnym zdaniem powinna być uzależniona długość ostrza katany od długości naszej prawicy tak by łatwo było dobywać ją z saii. Niestety jest tak, że mmo jednakowego wzrostu długości naszych ramion nie są porównywalne tabelarycznie, więc bez przymiarki nie da rady. Tabelka owszem przydatna ale nie można się jej trzymać. Długość zależną od ważności samuraja po prostu zmilczę. Pozdrawiam wszystkich z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku.
 
 
virus_e

Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 7
Skąd: Kraków

Wysłany: 21 Grudzień 2004, 19:59   

Oto opisy mieczy najbardziej znanych w japonii opisy wziete z książki Michał Gradowski; Zdzisław Żygulski junior "Słownik uzbrojenia Historycznego (warszawa 2000):

Wakizashi: krótki. bojowyu miecz japoński noszony zazwyczaj przez samurajów razem z dłuższym mieczem "katana", tworząc z nim często techniczną i stylistyczną parę, "daisho". Głownia wakazashi świadcząca o niezrównanej japońskiej sztuce odkuwania mieczy, jest kształtem zbliżona do katany, lecz krótsza ok 45 cm długości. Oba miecze mają podobną oprawę. W pochwie prawie zawsze znajduje sie schowek na nożyk "koganata" i szpile "kogai". Samuraj nie roztawał się z wakizashi, uważając, że jest to "strażnik honoru". Istotnie, miecz ten był nie tylko towarzyszem boju, ale służył czasem do rytualnego samobójstwa, sepuku.

Ciąg dalszy nastąpi jutro!!! :)
 
First We Try, Than We Trust!
 
 
virus_e

Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 7
Skąd: Kraków

Wysłany: 22 Grudzień 2004, 23:28   

Ciąg dalszy!!!

Katana - jeden z najważniejszych mieczy japońskich. Termin występuje w pierwotnych kronikach, jednak pierwotnie oznaczał co innego. Najstarsze miecze japońskie były proste, jedno- lub dwu sieczne, z tych zaś wytworzył się miecz tachi, zawieczany u pasa brzuścem głowni w dół. Z biegiem czasu tachi stał się bronią ceremonialną, a jego funkcje bojową przejeła katana, podobna w krztałcie, lecz krótsza (głownia około 80 cm), mniej zakrzywiona, nieco inaczej oprawiona, noszona za pasem, brzuściem głowni do góry. Głownie tachi i katany niewiele się różnią, ale noszą sygnatury po przeciwnych stronach trzpieni, zawsze po zewnwtrznej stronie prawiodłowo noszonego miesza. Stare, wypróbowane głownie otaczane były zawsze wielką czcią i uzyskiwały najwyższe ceny, najczęściej zresztą były niezbywalne, przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie, w różnych okolicznościach zaopatrywanie w nowe rękojeści i pochwy. Trzon rękojeści owalny w przekroju, o długości ok. 30 cm, pokryty jest jaszczurem, tsuba zaś - zważywszy charakter broni - najznamienitsza, na jaką było stać właściciela. Pochwa katany jest zwykle zrobiona z lekkiego drewna honoki, pokryta ornamentami symbolivcznymi lub opatrzona znakiem rodowym właściciela. Dekoracje tę malowano zwykle czarną lub ciemno brązową laką, uznawaną za najbardziej wytworną. W okresie Edo (XVII - XIX w.) pochwy niektórych katan w całości pokrywano jaszczurem. W pochwie znajduje się schowek na te same elementy co w Wakizashi. Specjalne ucho pochwy służyło do przewleczenia sznura umacniającego broń za pasem, czasem na pochwie umieszczany był haczyk dodatkowo zapobiegający wysunięciu się pochwy podczas wyciągania miecza. Katana jako broń bojowa była skromnie zdobiona efektownymi, reliefowami ornamentami - jednak niewiele miały one wspólnego ze szlachetną tradycją samurajskiego miecza. Do przechowywania miecza w domu służył specjalny stelaż, w podróży broń ochraniano futerałem. Istniał specjalny rytuał prezentowania i podziwiania miecza oraz wyzwania przeciwnika do walki. Katana z regóły stanowiła komplet z krótszym mieczem wakizashi, zwany daisho.
 
First We Try, Than We Trust!
 
 
virus_e

Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 7
Skąd: Kraków

Wysłany: 22 Grudzień 2004, 23:44   

dalszy ciąg!!!! część 3 ostatnia (chyba)

Tachi - miecz japoński, o tradycji sięgającej czasów prehistorycznych. Tachi podobnie jak katana jest bronią o głowni miernie krzywej, jednosiecznej, a więc z punktu widzenia europejczyków powinień być zaliczony do szabel, a jednak, tak jak katana, nosi miano miecza. We wcześniejszym okresie (X - VII w.) głownia tachi była nieznacznie zakrzywiona liczyła około 70 - 80 cm długości. od XVI w. nieco się skróciła. Trudno ją niekiedy odróżnić od głowni katany, wyróżnikiem jest tu sygnatura, która na trzpieniu tachi jest zawsze po stronie prawej a w katanie przeciwnie. Sygnatura widoczna jest dopiero po zdemontowaniu rękojeści. W głowicyrękojeści znajduje się otwór, przez który przeciągnięty jest temblak ze sznura. Trzon rękojeści pokryty jest zwykle jaszczurem, jelec tarczowy tego miecza (tsuba), ma zazwyczaj krztałt czteroliścia. Pochwa z drewna pokrytego laką ikucia, wysoki rzewik i dwie ryfki z kółkami na rapcie, bowiem tachi w odróżnieniu od katany, zawieszano u pasa, z brzuścem głowni w dół. Okucia te, pięknie zdobione, wykonane są zwykle ze złoconej miedzi lub ze stopu srebra, miedzi, cyny oraz innych metali. Nie nosi się przy tachi nożyka koganata, ani szpilki kogai. Przez długi czas tachi stanowił ważną broń bojową, obok włóczni i łuku, ale pużniej do walki używano jedynie katany i wakizashi, mieczowi tachi pozostawiając funkcje ceremonialne i paradne.
 
First We Try, Than We Trust!
 
 
MadSun


Wiek: 38
Dołączył: 13 Cze 2004
Posty: 200
Skąd: Kraków

Wysłany: 16 Kwiecień 2005, 15:44   

Oto przydatny przelicznik wzrostu na długosć miecza:
http://64.224.182.55/cgi-...p-bladelen.html
 
 
GrafRamolo


Dołączył: 03 Sie 2002
Posty: 1094

Wysłany: 16 Kwiecień 2005, 18:29   

Jesli moge cos wtracic: Sygnatura nie jest wyznacznikiem odrozniajacym katane od tachi. Bardziej dlugosc co tez nie zawsze gdyz wiele tachi zostalo skroconych i porawionych jak katana. Sygnatura mogla nie wystepowac wcale albo czasem mogla byc po obu stronach nakago. To co odroznia jedno od drugiego to ogulne proporcje, tachi jest bardziej wysmukle a krzywizna zaczyna sie blizej nakago. Tco naklada sie na tsuke pomiedzy oplot to nie skora z jaszczura ale same gawa czyli skora z plaszczki. to tak na marginesie.
 
 
Gwyn


Wiek: 39
Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 872
Skąd: 3miasto

Pomógł: 4 razy
Wysłany: 16 Kwiecień 2005, 19:01   

Jaszczur to tylko nazwa polskojęzyczna tradycyjnie określająca ten typ materiału (skóra rai i warianty). Używana od dość dawna. Pozdrawiam
Gwyn
 
Sordes ocurrit
 
 
Strona 1 z 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MIECZ i SZTUKA WALKI MIECZEM
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Template edit by: quaint.pl  | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group