Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Przewodnik dlugosci ostrza miecza

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MIECZ i SZTUKA WALKI MIECZEM
Strona 2 z 2
Przewodnik dlugosci ostrza miecza
Autor Wiadomość
GrafRamolo

Wysłany: 16 Kwiecień 2005, 19:05   

Hmm jaszczur to jaszczu plaszczka to plaszczka wszystko ma swoje polskie odpowiedniki.
Notabene spodkalem sie z same na polskich szablach, fakt ten mnie nie dziwi bo to wysmienity material ale z kond on u nas w polsce? Gwin moze ty cos na ten temat wiecej wiesz bo ja na broni europejskiej nie znam sie.

Rafalek

Wysłany: 9 Lipiec 2005, 02:15   

Chcialem nawiazac do jednej dwuch poprzednich nitek, sory ale troche chciale do powiedziec przy okazji.

Samurajowie nie wygineli, zostali wymordowani w 1868 bodajze bo sprzeciwili sie zmiana wprowadzanym przez cesaza Mutogawa jak dobrze pamietam. Przycyna rewolucji mejdzi byl pokas sily bojowej Amerykanskiego admirala Metju Prejgera w 1858 i upadek nie udolnosci zaduw szogunatu Tokugawa.

Jeszcze co do noszenia dwuch mieczy. Za czasuw ronduw sogunatu Tokugawa nie samurajowie nie mogli nosic ze sobo 2 miczy, tan zaszczyt mieli tylko nie liczni samurajowi gluwnie wysokich roduw.

A co do dlugosci katany, moim zdaniem bardziej liczyly sie zdolnosci bojowe i wladanie katano niz jej dlugos.

MadSun

Wysłany: 9 Lipiec 2005, 08:36   

Pod koniec epoki edo w Japonii było kilkaset tysięcy samurajów w rebelii wziął udział jedynie niewielki ich odsetek. Nie zostali wszyscy wymordowani, po prostu odłożyli miecze na domowe stojaki i wmieszali się w, z pozoru bezklasową już, ludność Japonii, wielu wstąpiło do armii.

Powodem Restauracji Meiji była nieudolność rządów Tokugawów, ale przedewszystkim rozpad struktury klasowej społeczeństwa i sama jej przestarzała forma. Blokada portu była jedynie katalizatorem przyspieszającym przemiany.

Rafalek

Wysłany: 10 Lipiec 2005, 01:58   

No o to mi chodzilo, ze ci samurajowie ktorzy sie sprzeciwil zostali zabici.

Gambit

Wysłany: 2 Luty 2006, 20:34   

Odświeżam temat. W kwestii formalnej mam pytanie.
Czy istnieje lub ktoś spotkał sie widział, lub wie cos na temat podobnego przelicznika, długości ostrza, czy miecza do wzrostu. Dla mieczy krótkich, nazywanych ninjaken, lub shinobigatana, albo ninjato?
Czy są one wykonywane standard, z niewielkimi centymetrowymi różnicami.

"Dlatego sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem umiejętności. Szczytem umiejętności jest pokonanie przeciwnika bez walki"
Sun Tzu

Struś

Wysłany: 2 Luty 2006, 21:32   

Pozwole sobie odpowiedziec na to pytanie:
Nie sądze abys znalał taki przelicznik, po prostu miecze ninja sluzyły do innych celów niz Katana i wywazenie/dopasowanie do własciciela nie bylo im raczej potrzebne, poszukaj gdzies informacji na temat samych Ninja i ich mieczy - napewno znajdziesz info do czego one słuzyły, jak nie, to odezwij sie na Pw - podesle Ci linka

Yagyu

Wysłany: 2 Luty 2006, 22:15   

Uwaga ironia mode on

Ale przecież ninjato jest takie fajne, jak ninja go używali to znaczy że jest lepsze od katany, no i wogóle ninja byli lepsi od samurajów w walce, dlatego ja sobie kupie i tak ninjato bo napewno będzie lepsze.

Uwaga ironia mode off

Niestety często się spotykam właśnie z takimi tekstami jak próbuje ludziom wytłumaczyć jaka jest prawda o ninjato. Ale z tego się zrobił taki bajer, że już w każdym praktycznie "maszynowym" sklepie znajdziesz ninjato w różnych modelach. Czuję żal jak widze że ktoś coś takiego kupuje i się podnieca że ma broń ninja.... taka mentalność z filmów amerykańskich "ninja to i tamto" gdzie ninjów to były całe plutony..

Gambit

Wysłany: 2 Luty 2006, 22:34   

Yagyu napisał/a:
Uwaga ironia mode on

Ale przecież ninjato jest takie fajne, jak ninja go używali to znaczy że jest lepsze od katany, no i wogóle ninja byli lepsi od samurajów w walce, dlatego ja sobie kupie i tak ninjato bo napewno będzie lepsze.

Uwaga ironia mode off

Jak mam ochotę na sarkazm rozmawiam z dziećmi.

Cytat:
Niestety często się spotykam właśnie z takimi tekstami jak próbuje ludziom wytłumaczyć jaka jest prawda o ninjato. Ale z tego się zrobił taki bajer, że już w każdym praktycznie "maszynowym" sklepie znajdziesz ninjato w różnych modelach. Czuję żal jak widze że ktoś coś takiego kupuje i się podnieca że ma broń ninja.... taka mentalność z filmów amerykańskich "ninja to i tamto" gdzie ninjów to były całe plutony..

A jaka jest. Nie wiesz bo nie odpowiedziałeś na moje pytanie w ogóle. Ani trochę nawet nie odniosłeś się formalnie do niego, więc bądź łaskaw sie więcej nie odzywać.

Struś many thx.
Już piszę na priv.

"Dlatego sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem umiejętności. Szczytem umiejętności jest pokonanie przeciwnika bez walki"
Sun Tzu

Yagyu

Wysłany: 3 Luty 2006, 00:46   

Cytat:
A jaka jest. Nie wiesz bo nie odpowiedziałeś na moje pytanie w ogóle. Ani trochę nawet nie odniosłeś się formalnie do niego, więc bądź łaskaw sie więcej nie odzywać

Obawiam się że nie masz racji, bo wspomniałeś o ninjato, a o tej właśnie "broni" był mój post. Nie musiałem odpowiadać na Twoje pytanie bo zrobił to już Struś i po co miałbym dublować Jego wypowiedź ? To nie zdaje Ci się że to mijałoby się z celem ?

Cytat:
Jak mam ochotę na sarkazm rozmawiam z dziećmi.

No cóż, moja wypowiedź nie odniosła się personalnie do Ciebie, a jedynie wspomniałem o panującym wśród wielu ludzi mylnym moim zdaniem przekonaniu, a staram się je budować na książkach a nie wyłaćznie materiałach z netu. Nie rozumiem skąd ta Twoja wrogość i takie argumentum ad personam w stosunku do mojej osoby. Dzieckiem nie jestem i nie zamierzam się tu bawić w dyskusje na poziomie piaskownicy.

Red Dragon

Wysłany: 1 Czerwiec 2006, 19:54   

Długość klingi nie zależała od pozycji społecznej, tylko od wzrostu. Przeciętnemu japonczykowi- 170 wzrostu , pasował mieczyk z 75 centymetrową klingą. Wyzsi nosili dłuzszą bron. Wygięcie głowni zależało od poczucia gustu płatnerza i od zachcianek samuraja.

Hatamoto

Wysłany: 19 Wrzesień 2006, 22:55   

Miałem kiedyś okazję i przyjemność ćwiczyć styl iaido, w którym używa się miecza znacznie dłuższego niż standardowo przyjęty (zwykła katana wygląda przy nim jak dziecięca zabawka). Słyszałem o katanach, których klinga osiągała nawet ponad 90cm długości :twisted:

Strona 2 z 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MIECZ i SZTUKA WALKI MIECZEM