Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Przewodnik do poznania miecza japońskiego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MIECZ i SZTUKA WALKI MIECZEM
Przewodnik do poznania miecza japońskiego
Autor Wiadomość
Szczepan
Pożeracz niedźwiedziDołączył: 28 Lip 2001
Posty: 8215
Skąd: dzika,śmiercionośna Północ

Pomógł: 2 razy
Wysłany: 17 Listopad 2004, 04:37   Przewodnik do poznania miecza japońskiego

Nippontõ (miecz japoński) jest uznawany jako nie mający równego sobie w żadnej innej formie sztuki wykonanej z żelaza.Nasi przodkowie dążyli do wydobycia estetyki nawet z broni i pancerza, i miecze były czczone jako skarby kultury i piekności. Każdy miecz charakteryzuje się swoją wyrafinowaną formą, dokładnie wykutą i polerowaną stalową powierzchnią i pieknymi szablonami, wzorami hartowania które reprezentują specificzne ery i szkoły wytwórcy miecza.

To co nazywamy Nippontõ zawiera różne formy ostrza takie jak ken, naginata, yari jako dodatek do bardziej popularnych tachi, katana, wakizashi i tantõ.Tachi: Kiedy oglądasz miecze w muzeum, te które są przedstawione ostrzem w dół nazywają się tachi. Od ery Heian aż do wczesnego okresu Muromachi, miecze były noszone zwisając na sznurkach które były przyczepione do pasa założonego wokół bioder. Tachi zwykle mają duże wygięcie, sori, i długość zwykle wynosiła pomiędzy 65 i 75 cm.

Katana : Ta forma ostrza zastąpiła tachi w śodku okresu Muromachi i była używana aż do końca epoki Edo. Miały one długość 60.6cm(2shaku) lub więcej, ale zwykle były trochę krótsze niż tachi.
W przeciwieństwie do tego, jak było noszone tachi, katana była wsunięta za pas na biodach, ostrzem w górę.
Słowo katana zawiera również te miecze, które orginalnie były zrobione jako tachi, ale zostały skrócone przez suriage. Są one przedstawiane w ten sam sposób jak zwyczajna katana. Niektóre z mieczy wytworzonych w okresie Shintõ przez grupę płatnerzy w prowincji Hinzen jak ównierz tych wyprodukowanych w okresie Shin-shintõ w końcu shogunatu Tokugawa, ,były fromowane w stylu tachi.

Wakizashi: Miecza mające długość pomiędzy 30.3cm (1 shaku) i 60.6cm (2 shaku) nazywają się wakizashi i były noszone za pasem na biodrach jak katana. Te które są raczej krótkie, około 36-40 cm(1 shaku 2-3 sun) sa klasyfikowane jako ko-wakizashi. Podczas okresu Monoyama i następnie Edo, wakizashi były noszone z katana jako dai-shõ (para krótkiego i długiego mieczy).

Tantõ: Miecze krótsze niż 30.3 cm są nazywane tantõ. Koshi-gatana to inna nazwa tych bardzo krótkich mieczy. W dawnych czasach słowo katana oznaczało tantõ.Struktura: (tsukui-komi): Japońskie miecze są robione w różnych stylach jak hira-zukuri (płaskie, bez krawędzi podlużnej), shinogi-zukori (kawędż przekroju podlużnego dalej od ostrza ), kirita-zukori (kawędż przekroju podlużnego bliżej do ostrza) i moroha-zukuri (podwójne ostrze).

Hartowanie: Aby sprostać wymaganiom dobrego Nippontõ, który powinien oprzeć się zgięciom czy złamaniom, sztaba z miękkim rdzeniem stalowym (shihgane) zawierająca mniej węgla, zawinięta w twardą obwolutę stalową (kawagane) zawierającą więcej węgla przechodzi poprzez proces hartowania. Na warstwę zewnętrzną tak zwana tama-hagane(stal wytorzona w tradycyjnych kuźniach węglowych) jest używana i warstwy stali sa składane i kute jedna po drugiej, nawet do piętnastu razy.

Duża różnorodność powierzniowych znaków stali tak wyprodukownych posiada różne nazwy jak itame (słoje/ziarno drzewa), mokume (słoje/ziarno węzły), masame (słoje/ziarno poste), nashiji (prosta, ściśnięta struktura słoje/ziarno przypominająca skórę gruszki ) i ayasugi (słoje/ziarno zaokrąglone koncentrycznie).

Inne formacje ziarna zawierają ji-nie(indywidualnie dostrzegalne ziarno jako podkład do wszytkich wzorów na powierzchni stali lub ji), chikei (krótkie zaokrąglone linie ziarna nie) i usuri (mgliste, ciemniejsze powierzchnie w ji równoległe do linii hartowania), reprezentują one indywidualnych płatnerzy jak i lokalne szkoły.

Nie i nioi: W procesie hartowania, wytwarzana jest linia hartowania inaczej zwany hamon, jest to granica pokazująca różnicę pomiędzy różymi twadościami stali. Nie i nioi pojawia się tam, gdzie linia hartowania i wzory na powierzchni stali w ji się spotykają. Nie są to relatywnie grube ziarniste cząstki które można dostrzec gołym okiem, podczas gdy nioi są drobno ziarniste i są dostrzegalne pod mikroskopem. Jeśli nie są porównywane do indywidualnych gwiazd na niebie, nioi można porównac do mglistej linii Drogi Mlecznej.

Jak zostało to zweryfikowane przez dr. Kuniichi Tawara (1872-1918) metalurgisty japońskiego, mieszanka bardzo twardego stalowego komponentu zwanego marten-side i średnio twardej substancji uformowanej jako rezultat hartowania ukazuje się nam jako nie i nioi kiedy powierzchnia ostrza przechodzi proces polerowania za pomocą różnego rodzaju kamieni polerskich.

Sfery ziarna na ji (powierzchnia ostrza) i ha (sekcja tnąca) : poprzez sfery rozumiemy różnorodne formacje ziarna które powodują bardziej lub mniej malowniczy wygląd miecza. W zależności od tego jaki rodzaj formacji tworzą ziarna, maja one nazwy takie jak ashi (stopy), (liście), sunagashi (ruchome piaski), hakikake (ślady rozległych kwiatów), kinsuji (złote pasma) Najczęściej spotykane kinsuji sa zbudowane z nie które wyglądajajak cienkie i błyszczące linie w sekcji ostrza. Te, które są raczej grube i długie, są oddzielnie nazywane inazuma (pioruny, błyskawice). Kiedy podobne formacje ziarna są wytworzone w ji są one nazywane chikei(dekoracje, krajobrazy w ji) .Yubashiri (płynąca gorąca woda) określa pasma nie zgromadzone w organiczonych powierzchniach.Ciag Dalszy nieublaganie nadciaga....
 
Szczepan Janczuk
Przeczytaj o aikido: http://aikido-lista.budo.net.pl
http://www.aikidolaforge.com
...ask for divine protection Ame no Murakumo Kuki Samuhara no Ryuo
 
 
GrafRamolo


Dołączył: 02 Sie 2002
Posty: 1094

Wysłany: 18 Listopad 2004, 23:30   

Szczepan piszesz bardzo fajnie i dla dobra temtu zablokuj go by nie bylo durnych uwag i wymadrzan sie.
 
 
_LM_


Dołączył: 15 Mar 2002
Posty: 719
Skąd: tote hose

Wysłany: 19 Listopad 2004, 12:42   

to puki jeszcze mozna pisac: jakbys te rysunki Szczepciu wieksze wrzucal, albo linki do wiekszych, bo te to psu na bude...
 
[ Bumeikan Dojo | jodo.pl | Koryukan Kraków ]
 
 
 
kapral


SW: Muay Thai
Dołączył: 25 Maj 2004
Posty: 3233
Skąd: jakaś afryka, sam nie wiem

Wysłany: 30 Maj 2005, 12:59   

to póki jeszcze można pisać, po roku na budo i zaglądania do tego działu zauważyłęm ten wątek :) :) :)
świetny, good job, wódki mu polać
 
Chciałbym aby ludzie mnie szanowali za to jaki jestem, a nie dlatego że mam dużego penisa i mnóstwo Under Armoura.
 
 
 
APAS


Dołączył: 27 Paź 2004
Posty: 731
Skąd: Sorrell, Ballyhea an Rath

Wysłany: 4 Wrzesień 2005, 15:40   

Pieknie Szczepanie piszesz (z jakich zrodel jesli wolno spytac?) ale zapewniam, ze piekna miecza nie da sie opisac. W styczniu w Londynie widzialem czasowa ekspozycje mieczy japonskich ze zbiorow British Museum. Opad szczeny i zachwyt...

APAS
 
Coś wymyślę!
 
 
paredur


Wiek: 46
Dołączył: 21 Maj 2005
Posty: 40
Skąd: Wałbrzych - okolice

Wysłany: 4 Wrzesień 2005, 16:13   

Tu też jest trochę....
http://elfilipo.home.staszic.waw.pl/
 
TYLKO!! Boks mi pozostał
Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.
 
 
)PiT(


Wiek: 35
Dołączył: 12 Cze 2002
Posty: 1135

Pomógł: 10 razy
Wysłany: 27 Grudzień 2006, 03:16   

Poprostu Japońce metodą prób i błędów nauczyli się po kolorze stali rozpoznawać "perlit" (0,77% węgla w roztworze Fe-C). Do tego dołożyli częściowe hartowanie powierzchnii, przy wcześniejszym odpowiednim kuciu i ciągnieniu i cała filozofia ;)
 
“We know where you are. We know where you’ve been.
We can more or less know what you’re thinking about.”

Eric Schmidt, CEO of Google, 2010
 
 
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MIECZ i SZTUKA WALKI MIECZEM
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Template edit by: quaint.pl  | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group