Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy)

Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Vortal BUDO : GAZ OBRONNY - FAKTY i MITY
Strona 1 z 486
Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy)
Autor Wiadomość
lethal

Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 4

Wysłany: 10 Grudzień 2005, 03:59   Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy)

Piszę nowy temat mimo, że na forum jest już kilka o gazach, nawet dość obszernych, ale trudno z nich wyłuskać przydatne informacje.

Po wielu godzinach spędzonych w sieci w poszukiwaniu informacji na temat ręcznych miotaczy gazu (a jestem zainteresowany tą tematyką od kilku lat, bo tyle sam posiadam miotacz) mogę podac kilka źródeł informacji na ten temat.

Jeśli ktoś szuka szybkiej informacji o środkach używanych w miotaczach gazu powinien przeczytać artykuł z czaspoisma "Strzał" z czerwca 2004 roku
Link
Artykuł jest napisany przystępnym językiem i bardzo dobrze tłumaczy zasadę działania miotaczy, substancje w nich stosowane itp.

Dla chcących czegoś więcej mam w formie elektronicznej książkę Advanced Chemical Weapons (w języku angielskim) Link
Autor jest zbyt wyczulony w pewnych sprawach jeśli chodzi o testowanie miotacza i zagrożenie powikłaniami dla zdrowia, ale książka ta to cenne i obszerne źródło informacji dla posiadaczy miotaczy.

A teraz kilka ważnych uwag oraz takich których w tych publikacjach nie znajdziecie.

Substancje stosowane w miotaczach:

CN-najmniej skuteczny, praktycznie nie jest już stosowany, nie należy kupować miotaczy zawierajacych ten środek! Jest mniej skuteczny niż CS i OC a jego użycie grozi znacznie większymi powikłaniami zdrowotnymi!

CS-nazywany często gazem łzawiącym, składnik tzw. chemicznych gazów. O wiele silniejszy niż CN. Oddziaływuje głównie na zasadzie bólu, a wiec jest mniej skuteczny na ludzi którzy maja ograniczone jego odczuwanie (pijanych, pod wpływem narkotyków, pewnych lekarstw, chorych psychicznie). Jednocześnie na normalnego trzeźwego człowieka działa bardzo silnie powodójąc czasami ból nie do zniesienia, zdarzają się wymioty,powoduje duszności, obrzęk błon śluzowych, wydzielanie dużej ilości wydzielin z nosa, oczu, panikę,dezorientację, zwiększone ciśnienie krwi, długotrwałe silne bóle głowy. Mozna jednak przy silnej woli i determinacji utrzymac oczy otwarte i skutecznie walczyć. Może powodować powikłania zdrowotne. Wsiąka w ubranie i utrzymuje się w zakamarkach ciała. Grozi to poparzeniami (takie przypadki były zgłaszane zazwyczaj podczas użycia go przez policję na demonstracjach). Bezpośrednie skierowanie strumienia CS w oko może spowodować nieodwracalne uszkodzenia wzroku (CS to naprawdę drobne kryształki, w dużym stężeniu mogą uszkodzić rogówkę). Szczególnie zagrożeni są ludzie cierpiący na różne choroby układu oddechowego, alergie, choroby układu krwionośnego.

OC lub syntetyczny OC-PAVA-składnik tzw. gazów pieprzowych. Dziala skuteczniej na osoby o zwiększonej tolerancji na ból niż CS. Powoduje głównie pieczenie, a właściwie uczucie palenia skóry twarzy, oczu, kaszel, duszności, wydzielanie dużej ilości śluzu z nosa i łez, uczucie nipokoju, dezorientacji, panikę. Oczy dodatkowo bardzo mocno się zamykają przez co otwarcie ich bez pomocy siły tzn. rozchylenia powiek palcami jest bardzo trudne. Przy odpowiednim stężeniu i sile składnika prawidłowe widzenie a co za tym idzie skuteczna walka są praktycznie niemożliwe. Dlatego jest uważany za skuteczniejszy od CS-działa na każdego i bardzo utrudnia walkę nawet zdeterminowanemu napastnikowi. Jest też bezpieczniejszy niż CS-nie wchłania się do organizmu przez błony sluzowe, nie jest toksyczny. Powikłania zdrowotne są jednak możliwe, nie tak prawdopodobne jak przy stosowaniu CS lecz istnieją. Najbardziej narażone są osoby z chorobami układu oddechowego i alergią.

Można też spotkać w miotaczach mieszanki CS/OC lub CN/OC-cechują je większa skuteczność ale możliwość powikłań jest znacznie większa niż przy użyciu tylko jednego z tych środków-negatywne skutki kumulują się przy użyciu obydwu substancji jednocześnie.

OC jest ostatnio najpopularniejszym i jak się wydaje najlepszym wyborem dla cywili jak i służb mundurowych i wypiera stopniowo CS.

Jeśli chodzi o OC (gaz pieprzowy) krążą mity o jego sile. Działa on zazwyczaj bardzo skutecznie, ale jeśli napastnik jest zdeterminowany/przygotowany na użycie gazu/był już pod jego wpływem-może nadal być w stanie skutecznie zaatakować. Trzeba mieć to na uwadze. Widziałem filmy treningowe na których osoby porażone OC w skutecznym stężeniu i o odpowiedniej sile byly nadal w stanie w ograniczony sposób walczyć. Napastnik porażony OC raczej nie jest w stanie nikogo gonić ze względu na szczątkową widoczność i trudności w oddychaniu lecz jeśli znajduje się w bezpośredniej bliskości nawet "na ślepo" stanowi potencjalne zagrożenie, możliwe jest nawet celne prowadzenie ognia z broni palnej na małą odległość. Tak więc po użyciu gazu należy się niezwłocznie oddalić, aby nie ułatwiać napastnikowi ataku a także aby samemu nie zostać porażonym chmurą unoszącego się gazu.
Filmy z ćwiczeń służb mundurowych z gazem OC można znaleźć np. na Google Video.

Film pokazujący, że nawet po przyjęciu odpowiedniej dawki gazu OC jest możliwa w pewnym ograniczonym stopniu obrona i użycie broni palnej przez napastnika. Osoba na filmie podczas szkolenia zostaje spryskana dużą dość dużą dawką gazu pieprzowego 2 razy.

Film1

Tutaj inny przykład-to samo szkolenie, inna osoba po przyjęciu podobnej dawki OC praktycznie nie jest w stanie się bronić i jest całkowicie zdezorientowana.

Film2

Następny przykład-również szkolenie służb mundurowych. Spryskany zostaje osobnik o masywnej budowie ciała, a w wyniku działania OC zaczyna zachowywać się jak dziecko we mgle. Jest zdezorientowany do tego stopnia, że chce atakować atrapą pałki instruktora zamiast napastnika.

Film3

Gaz pieprzowy jest w większości wypadków bardzo skutecznym środkiem, ale nie zawsze kończącym starcie. Jeśli np. nie mamy dokąd uciec (winda, autobus) przydaje się coś czym mozna trzymać napastnika na odleglość np. pałka.

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru miotacza i tu zaczynają się problemy. Na rynku polskim jest ich wiele ale większośc to bardzo słabe gazy.
Szybkie predstawienie niektórych miotaczy:
Sabre Red-wyrobiona renoma, stosowany przez formacje mundurowe (USA), 10% OC 2000000 SHU
Walther Pro Secur-uważany za dobry, 10% OC 2000000 SHU
Smith&Wesson-firma znana, ale gaz nie ma wyrobionej renomy, 15% 2000000 SHU
Red pepper-dość tani, brak renomy, 15% OC 2000000 SHU
Equalizer-uważany z skuteczny, stężenie OC?, kupisz tutaj:
Sklep

Najlepszym wyborem wydaje się być więc Sabre Red:
Strona producenta
Siła
Sklep gdzie kupisz wysyłkowo Sabre Red

Jeśli ktoś ma jakies źródła informacji o miotaczach to proszę o podanie-sklepy gdzie można nabyć inne renomowane gazy (głównie prod USA), wyniki testów (może ktoś na sobie testował :twisted: lub na kimś innym :splat: ).

Mam nadzieję, że mój post przyda się komuś kto szuka informacji o gazach lub dobrego miotacza a nie wie gdzie kupić.

Pozdrawiam i czekam na uwagi :D
 
 
morfeusz


Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 184
Skąd: z nikąd - po prostu

Wysłany: 10 Grudzień 2005, 10:46   

Bardzo dobre podsumowanie wszystkich informacji które można znaleźć wcześniej (aczkolwiek jest to czasochłonne )
 
Nóż "mała" rzecz a cieszy
Nożocholicy łączcie się!
Klub Niezupełnie Anonimowych Krzesimieszków.
 
 
lionus

Dołączył: 19 Lis 2005
Posty: 47
Skąd: stolica "Polski B"

Wysłany: 10 Grudzień 2005, 11:03   

Artykuły ciekawe, ale jak zawsze należy podejść do sprawy zdroworozsądkowo i szukać w większej ilości źródeł. Nie miałem czasu, aby przeczytać je ‘od deski do deski’, ale to co mi się rzuciło w oczy:

- artykuł ze ‘Strzału’: procedura testowania jest mało konkretna. Autor co prawda podaje prędkość wiatru, ale używa też zwrotów ‘kiedy wiatr przycichł’, ‘kiedy mocniej zawiało’ - warunki testowe nie były więc jednakowe dla wszystkich przypadków. Używa też przeterminowanego gazu (jednego z trzech). Zdanie: „Moim zdaniem optymalne parametry gazów przeznaczonych do obezwładniania ludzi to roztwór 10% olejku OC o ostrości 2 milionów SHU; takie stężenie nadawane jest przez wielu profesjonalnych producentów” - tutaj już się przyczepię z czystej złośliwości - autor twierdzi, że coś jest dobre, bo wiele firm tak robi. Równie dobrze mogłoby być, że firmy tak robią, bo jest to prostsze technologicznie. Ale to już kwestia formalna.

- ‘Advanced Chemical Weapon’. To przeglądałem z zawodowej ciekawości z dużą przyjemnością. Niestety występuje tutaj coś, przez co do publikacji należy podchodzić bardzo ostrożnie. Autor tekstu albo autor wersji elektronicznej najprawdopodobniej przenosił część tekstu jako OCR - co widać w błędnych wzorach sumarycznych. A skoro tak się stało, to oznacza, że albo nie było korekty albo korektor nie bardzo znał się na temacie. W obu przypadkach oznacza to, że nieścisłości mogą pojawić się wszędzie. Generalnie jednak jest to bardzo ciekawy i wartościowy artykuł.
 
live and let live
 
 
BatmanHQ


SW: KB
Wiek: 33
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 639

Wysłany: 10 Grudzień 2005, 12:39   

Bardzo dobry post .
Co do tych filmów instruktarzowych : qrde oni do siebie walą z dość duzej odległosci wiec moze i skutecznosc mniejsza ??
1 filmik : nic specjalnego
2 filmik : tu juz jest fajne działanie ( widac ze mozna z kolesiem zrobic wszystko )
3 filmik : niezła beka :-)

Fajnie by było jakby sie tu wypowiedział ktoś kto uzył juz gazu i nie przyniosło to skutku .


I nadal nie wiem nic o moim Cannon Anti Attack :?
 
 
mobo

Dołączył: 09 Maj 2003
Posty: 254

Wysłany: 11 Grudzień 2005, 22:32   

Mój kumpel dostał gazem piepszowym, a właściwie to sam sobie go walnął przez swoją lekkomyślność i powiem że taka osoba już do walki się nie nadaje.
 
 
lethal

Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 4

Wysłany: 12 Grudzień 2005, 00:21   

Kontynuacja tematu.

Kilka dodatkowych słów o skuteczności gazów (w poprzednim poście były pytania z nią związane, a dokładnie z filmami).
Krążą pewne mity (które propagują filmy i nieuczciwi producenci oraz sprzedawcy artykułów obronnych) sugerujące, że osoba porażona gazem pada na ziemię i wije się z bólu. Ma to mało wspólnego z rzeczywistością. Zdarzają się takie sytuacje, głównie po uzyciu CS który działa głównie na zasadzie powodowania bólu-jeśli trafi się na napastnika mało odpornego na ból, efekt może być taki. Nie należy tego jednak traktować jako reguły, w większości wypadków napastnik nadal będzie stał na nogach (chyba, że się potknie). Gaz to nie broń palna-nie ma siły obalającej, dlatego efekty jego użycia nie będą zazwyczaj "spektakularne". Dobry OC obezwladni każdego napastnika bez względu na masę ciała, wpływ narkotyków czy alkoholu. Zazwyczaj będzie to obezwładnienie do tego stopnia, że napastnik nie będzie chciał podejmować walki.
Czasami jednak można spotkać na swojej drodze kogoś wyjątkowo odpornego na użycie gazu. W wypadku CS-ktoś zdeterminowany i odporny na ból będzie mógł nadal normalnie walczyć. Użycie CS na takim osobniku jedynie go rozwścieczy. W wypadku OC-nie ma mocnych, nawet ktoś kto nie czuje bólu będzie praktycznie oślepiony. Taki osobnik jednak nadal stwarza zagrożenie-może próbować uderzyć na ślepo, czy też użyć niebezpiecznego narzędzia, dlatego najlepszym wyjściem dla osoby broniącej się jest ucieczka-nie ma możliwości aby napastnik porażony OC taką osobę dogonił.

Kiedy użyć gazu.
Gaz jest tym skuteczniejszy im wcześniej zostanie użyty.Jeśli widzi się, że są małe szanse wyjścia z danej sytuacji bez walki-to czas na użycie gazu. Zwlekając do ostatniej chwili daje się więcej czasu napastnikowi na atak, wyciągnięcie niebezpiecznego narzędzia, a sobie mniej czasu na skuteczne użycie gazu. Aspekt psychologiczny jeśli chodzi o użycie gazu jest też ważny w tej sytuacji. Wielu ludzi ma opór przed zaatakowaniem jako pierwszy. Gaz ułatwia to-osoba broniąca się powinna mieć świadomość, że używając go raczej nie spowoduje długotrwałych obrazeń u napastnika.

Jak użyć gazu.
Strumień gazu należy skierować na twarz, najważniejsze są oczy. Wydaje się to oczywiste, ale są producenci którzy na pojemnikach umieszczają informację aby skierować strumień na klatkę piersiową. Takie informacje zamieszczają głównie producenci gazów CS (CS mogą uszkodzić wzrok przy bezpośrednim kontakcie strumienia z okiem). Nie należy się nimi sugerować, kiedy już używa się gazu to z maksymalnym skutkiem, a nie po to by jedynie kogoś rozwścieczyć. Dlatego strumień należy kierować zawsze w oczy. Najlepiej zaopatrzyć się w gaz OC który nie grozi takimi powikłaniami jak CS (a do tego jest skuteczniejszy).
Po użyciu najlepiej uciec jeśli to możliwe. Napastnik nie będzie w stanie gonić osoby broniącej się (tyczy się to OC). Jeśli nie ma możliwości ucieczki, a napastnik będzie jeszcze w stanie na ślepo walczyć, nalezy uważać, aby nie zostać staranowanym i utrzymywać maksymalną odległość.Co do pytania o Cannon Anti Attack-jeśli to wersja z CS (czerwony pojemnik) lepiej zmień go na pieprzowy. Jeśli wersja z OC (zielony pojemnik) to o skuteczności nic mi nie wiadomo. Nie spotkałem się też z danymi o zawartości OC w tym produkcie. Ogólnie gaz nie jest sprawdzony. Ja wyznaję zasadę, że jeśli na czymś mam polegać to musi być sprawdzone. Najlepszym wyjściem będzie zostawienie tego w domu i kupno porządnego miotacza. Sabre Red kosztuje niecałe 50 zł.


Jak zwykle pozdrawiam i czekam na uwagi.
 
 
mobo

Dołączył: 09 Maj 2003
Posty: 254

Wysłany: 12 Grudzień 2005, 01:17   

Czy żel jest wystrzeliwywny w postaci strumienia czy mgiełki?
 
 
mobo

Dołączył: 09 Maj 2003
Posty: 254

Wysłany: 12 Grudzień 2005, 01:22   

A takie cudo widziałeś?

Cytat:
Guardian Angel Jet Protector Ładunek gazu wyrzucany pirotechnicznie, dwa strzały.
 
 
DARK


Dołączył: 19 Gru 2001
Posty: 2183

Wysłany: 12 Grudzień 2005, 01:36   

Swietny post lethal!
A moze by przeniesc to do "tactical gear"?
 
 
BatmanHQ


SW: KB
Wiek: 33
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 639

Wysłany: 12 Grudzień 2005, 11:21   

Lethal dzienki mistrzu !!
Mam Czerwony CS ... :? chyba czas na zmiane :) .
 
 
TEX


Dołączył: 11 Gru 2005
Posty: 102

Wysłany: 12 Grudzień 2005, 12:07   

A widział ktoś bodajże 1 szy odcinek JACKASS'a -tam koleś dał sie porazic paralizatorem,i prysnąc sobie w ryja gazem pieprzowym (najsilniejszym na rynku) i stwierdził ze gdyby byl napastnikiem to po poralizatorze podniusł by się o wiele szybciej niż po popsikaniu gazem, a jeszcze długo pózniej byłby nie do urzycia.
 
 
 
AdamD


Wiek: 42
Dołączył: 21 Gru 2001
Posty: 3398
Skąd: Warszawa

Pomógł: 1 raz
Wysłany: 12 Grudzień 2005, 13:09   

DARK napisał/a:
A moze by przeniesc to do "tactical gear"?


Nie oddam 8)
 
 
 
Mradu


SW: MMA
Wiek: 29
Dołączył: 08 Kwi 2004
Posty: 3398
Skąd: New Rembridge

Pomógł: 1 raz
Wysłany: 12 Grudzień 2005, 15:07   

Panowie - only Red Saber - conajmniej pol godziny TOTALNEJ NIEZDOLNOSCI DO CZEGOKOLWIEK! Testowane na 'zwierzetach' ;)
 
 
meksyk

Wiek: 39
Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 20

Wysłany: 13 Grudzień 2005, 01:50   

Witam,

Posiadam gaz smith&wesson. Testowalem zasieg i nie bylo zle, okolo 2,5 moze nawet 3 metry. Gaz wydobywa sie w postaci kropelek pop przeleceniu okolo 1,5 metra wiazka rozprasza sie do srednicy ok 30 cm. Nie mialem okazji przetestowac tego gazu na ludziach, ale moja zona przetestowala go na psie sasiada (pomylila go z innym agresywnym psem innego sasiada). Pies dostal z odleglosci 1.5 metra, wiazka nie byla zbyt obfita gdyz zona nacisnela spust doslownie na chwile. Pies gdy dostal w pysk przestal szczekac i zaczal sie oddalac w kierunku wlasciciela ciagle ocierajac sie lapa. Zona uciekla do domu a po 10 min przylecial wnerwiony sasiad krzyczac ze poda nas do sadu jesli psu sie cos stanie bo pies starcil przytomnosc i lezy na dywanie. wnioskuje wiec ze gaz jest faktycznie dosyc mocny.

Pozdrawiam
 
 
severe

Dołączył: 23 Sty 2005
Posty: 244

Wysłany: 13 Grudzień 2005, 20:31   

Czy ktoś miał w rękach z Sabre Red KR14OC - 14ml ( w formie breloczka) , zastanawiam sie na ile taki gadżet może byc interesujacy ? Nie moge niestety nigdzie znaleźć wymiarów tego miotacza, ale sądzać po objętosci musi być to bardzo mała zabaweczka pasująca zgodnie z opisem do pęku kluczy. Ale czy w zwiazku z to aby nie jest zabawka przeznaczona do jednorazowego użycia ?
 
 
 
Strona 1 z 486
Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Vortal BUDO : GAZ OBRONNY - FAKTY i MITY
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Template edit by: quaint.pl  | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group