Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Podstawy prawne samoobrony ludzkim językiem

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : ULICA
Strona 6 z 7
Podstawy prawne samoobrony ludzkim językiem
Autor Wiadomość
Osadnik

Wysłany: 30 Maj 2012, 16:18   

Art. z onetu ale poczytać można:

http://technowinki.onet.p...06,artykul.html

kapral

SW: Muay Thai

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 08:45   

kwiat napisał/a:
Nie ma możliwości aby prokurator instruował kogokolwiek jak uniknąć odpowiedzialności za popełnione przestępstwo.

ha ha ha.

Nie takie rzeczy sie zdarzały ;)

Chciałbym aby ludzie mnie szanowali za to jaki jestem, a nie dlatego że mam dużego penisa i mnóstwo Under Armoura.

kwiat

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 10:59   

kapral napisał/a:
kwiat napisał/a:
Nie ma możliwości aby prokurator instruował kogokolwiek jak uniknąć odpowiedzialności za popełnione przestępstwo.

ha ha ha.

Piszesz jak stary glina. Ciekawe ile masz służby :)

jet

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 11:06   

Zastanowiła mnie teraz jedna rzecz. Czy w przypadku jak ktoś grozi mi w autobusie lub tramwaju i użyję gazu w samoobronie, co dalej? Przeciwnik jest sparaliżowany bólem przez moment, ale w końcu dojdzie do siebie, a my wiadomo jesteśmy w tramwaju, autobusie, nie dojechaliśmy jeszcze na nasz przystanek i nie możemy wysiąść. Trzeba mu psikać regularnie co by ciągle był zajęty? Może to brzmi trochę groteskowo, ale pytam serio.

kapral

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 12:46   

kwiat napisał/a:
kapral napisał/a:
kwiat napisał/a:

ha ha ha.

Piszesz jak stary glina. Ciekawe ile masz służby :)

A ty jak służbista ;) Na szczęście bardzo treściwie. Służby mam zero, ja ciężko pracuje a nie opierdalam sie w komisie przy zalegających sprawach ;)

jet napisał/a:
Zastanowiła mnie teraz jedna rzecz. Czy w przypadku jak ktoś grozi mi w autobusie lub tramwaju i użyję gazu w samoobronie, co dalej? Przeciwnik jest sparaliżowany bólem przez moment, ale w końcu dojdzie do siebie, a my wiadomo jesteśmy w tramwaju, autobusie, nie dojechaliśmy jeszcze na nasz przystanek i nie możemy wysiąść. Trzeba mu psikać regularnie co by ciągle był zajęty? Może to brzmi trochę groteskowo, ale pytam serio.

Osobiście interpretowałbym to w ten sposób:
Psikasz tak długo, aż zabezpieczysz sobie drogę ucieczki. Masz prawo nie dopuścić napastnika do siebie. Jest to również forma obrony koniecznej. Tłumaczenie w sądzie wyglądałoby następująco:
"Wolałem co kilkanaście sekund psiknąć mu gazem po oczach i odpychać niż tłuc go pięścią. Gaz jest nieszkodliwy dla zdrowia i utrzymywał dystans tak, aby napastnik nie wyrządził mi szkody. Dzięki temu, ponadto, nie byłem zmuszony do użycia siły fizycznej w postaci kopnięć i uderzeń, które mogłyby spowodować trwałe uszkodzenie ciała u napastnika. Gaz mimo wszystko spowoduje pieczenie oczu i dróg oddechowych, ale nie pozostawi uszczerbku na zdrowiu utrzymującego się powyżej 7 dni. "

Aha, groźby oczywiście nie są powodem do traktowania kogokolwiek gazem. Chyba, że zachodzi bardzo realne prawdopodobieństwo wprowadzenia tych gróźb w czyn.

Chciałbym aby ludzie mnie szanowali za to jaki jestem, a nie dlatego że mam dużego penisa i mnóstwo Under Armoura.

kwiat

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 12:55   

kapral napisał/a:
Aha, groźby oczywiście nie są powodem do traktowania kogokolwiek gazem. Chyba, że zachodzi bardzo realne prawdopodobieństwo wprowadzenia tych gróźb w czyn.

A co z groźbami karalnymi, które wzbudzają uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione?

kapral

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 12:56   

eeee, zacytowałeś mnie po czym napisałeś to samo. da fak?

kwiat

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 13:26   

kapral napisał/a:
eeee, zacytowałeś mnie po czym napisałeś to samo. da fak?

Groźba karalna to przestępstwo. Chciałem się dowiedzieć, czy broniąc się przed jego popełnieniem na moją szkodę mogę użyć gazu ;-)

Akahige

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 16:03   

Cytat:
Groźba karalna to przestępstwo...

A to ciekawa kwestia... :roll: ;-)
Wg mnie, groźba karalna nie uprawnia automatycznie do zastosowania obrony koniecznej. Przykładowo, jeżeli w autobusie/tramwaju usłyszysz: "ch..u, poprzebijam opony w twoim samochodzie..." to nie ma tu mowy o bezpośrednim i rzeczywistym zamachu. Nawet jeśli to sąsiad z bloku i groźba sprawia wrażenie realnej.

kapral

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 18:43   

a co ma piernik do wiatraka?

Warhead

SW: Różne

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 19:43   

Przeciez Ci napisal ... ma Ci narysowac i namalowac ? :cool: :cool:

ESDS Tactical

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 22:04   

Pisałem o tym w artykule. Zagazowanie kogoś tylko dlatego że obrzucał was chujami lub powiedział ze zerżnie wam córkę/zonę nie usprawiedliwia zastosowania obrony koniecznej. Co innego gdy groźba znajdzie oparcie w gestach "potne cie chuju jak świnie" i sięgniecie pod kurtkę. zastosowanie strzała prewencyjnego łapie się w tzw. "obronę konieczna uprzedzająca". pojawi się natychmiast pytanie a co gdy sięgał po papierosy i nie było tam niebezpiecznego narzędzia? teoretycznie wasze działanie może zostać potraktowane jako eksces ekstensywny lub działaniem w nieuzasadnionym błędzie (to drugie wyłącza poniesienie odpowiedzialności). Oczywiście o tym będzie decydował prorok, Sąd, biegli itd. Z praktyki znam przypadek gdy policjant został oskarżony o przekroczenie uprawnień poniewaz uderzył osobę która dobywała ukryty nóż. Biegły uznał że nie miał możliwości zauważyć że napastnik dobywa nóż w celu zaatakowania jego partnera (pewnie wyciagał go by obrac jabłko które było na drzewie w pobliskim sadzie oddalonym o 7 km). ponieważ napastnik utracił kilka zębów biegły uznał (pojeb) ze działanie było zbyt pochopne - sprawa została odkrecona ale dopiero w drugiej instancji. To tak żeby nie było zbyt różowo.
P.S. Użycie gazu w autobusie moze nie byc najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza aerozolu - mozesz 'wzruszyc" do łez nie tylko napastnika ale i psażerów a nawet kierowce... jak ten z wrazenia w cos przypierdoli jeszcze oskarża cie o spowodowanie katastrofy w ruchu ladowym...

"Fight or DIE!!!"

kwiat

Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 22:30   

A jakie kwalifikacje miał biegły? Z jakiej służby się wywodził?

ESDS Tactical

Wysłany: 9 Czerwiec 2012, 01:27   

no cóż, skoro był biegłym to kwalifikacje miał w oczach wymiaru sprawiedliwości wystarczające. Dobrze wiesz że żeby być biegłym nie musisz być w służbach.

"Fight or DIE!!!"

Warhead

SW: Różne

Wysłany: 9 Czerwiec 2012, 05:24   

A z tym to różnie bywa :)

Strona 6 z 7
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : ULICA