Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Aikido i Argentyńskie Tango

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : AIKIDO
Aikido i Argentyńskie Tango
Autor Wiadomość
gosc

Wysłany: 28 Styczeń 2017, 10:41   Aikido i Argentyńskie Tango

Pewnego dnia wybrałem sie do kina by obejrzeć film Carlosa Saury pt. Tango. Nie bez znaczenia dla tej wypowiedzi jest to, że przed laty byłem zawodnikiem i instruktorem judo a obecnie jestem judansha aikido w Ki Society. Ogladajac ten film uświadomiłem sobie o co, tak naprawdę, w argentyńskim tango chodzi. Sięgnąłem do korzeni i postawiłem śmiałą tezę, że argentyńskie tango się wywodzi z treningu walki na noże jako akompaniament nudnych, powtarzanych w kółko sekwencji ruchowych, znanych w naszym środowisku pod nazwą kata. To muzyka rytmicza ze stale zmieniającym się tempem. Udając się do Argentyny, by zweryfikować tę tezę, otrzymałem jej potwierdzenie od niebyle kogo, a mianowicie od samego Juana Carlosa Copesa, ojca odrodznego tango argentyńskiego po upadku hunty, która je zakazała. Muzyce towarzyszyły słowa protestu, co sprawiło, że tango umarło przez prawie dwa pokolenia. Zastapił je Presley, Beatlesi i nowy popularny rodzaj muzyki.

Tak więc tango argentyńskie jednoznacznie określa rolę partnerów. Mowa tu o partnerach, ponieważ do lat trzydziestych ubiegłego stulecia byli to w zasadzie tylko mężczyźni. Często ten fakt tłumaczy się brakiem kobiet, ale jednak moja teza ma swoje uzasadnienie. Zatem, jeden z partnerów prowadzi (czytaj - atakuje), drugi zaś, wyłacznie podążą za nim (czytaj - unika ataku). Kiedy tańczą bardzo blisko siebie (czytaj - są w zwarciu) prowadzący i podobnie prowadzony zahaczają się nogami (czytaj - sobie je podstawiają, by doprowadzić do upadku). Wspomniane kombinacje nóg raczej pasują do judo, nie mniej, moja obecność w Buenos Aires zdecydowanie przybliżyła mi tango do aikido. Otóż miasto to nigdy nie śpi. Co noc, począszy od północy do 3-ciej na ranem, w piećdziesięciu miejscach, tańczy się tango. Zdarzenia te nazywa się milonga (nie mylić z rodzajem tanga - obok tango i walca) i są zazwyczaj bardzo zatłoczone. Bywałem na takich, gdzie na parkiecie było 500 par. Sztuka polega na tym, by się wzajemnie nie potrącić. Mistrzowie tango argentyńskiego, to mistrzowie uników. Pewnie niektórzy z Was czytali, że Morihei Ueshiba zawsze pierwszy docierał do celu na zatłoczonej stacji kolejowej. Zapraszam do dyskusji.

złowieszczek

SW: Różne

Wysłany: 28 Styczeń 2017, 20:09   

bardziej pasuje do działu capoeira.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : AIKIDO