Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Bojowe sumo

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : JIU JITSU
Strona 3 z 3
Bojowe sumo
Autor Wiadomość
złowieszczek

SW: Różne

Wysłany: 6 Czerwiec 2017, 23:58   

wszystko fajnie. ale czy czy stworzyłeś już, na podstawie swoich badań, jakąś koncepcję? bo dalej nie bardzo rozumiem co chcesz zrobić.

Panzer

Wysłany: 9 Czerwiec 2017, 21:33   

Do badań mi daleko musiałbym zgromadzić odpowiedni materiał badawczy, naukowy bo jak na razie nie czuję się mocny w temacie np. Kiedyś natrafiłem na motyw okładania się pięściami rycerzy podczas turnieju ale widzisz nie pamiętam z jakiego źródła. Za wcześnie też na tworzenie koncepcji ponieważ nie znam całokształtu tematu, choć przemyślenia już jakieś mam. Widzisz piszę to tutaj bo to jedno z niewielu miejsc gdzie możona pogadać o ułożeni dłoni podczas uderzenia czy dawnych sztukach walki.

Pozdrawiam

"Nie pozwólmy napastnikowi czuć się bezkarnie"
A. Bryl

"Sztuka walki bez miecza polega na tym, by nie dać się zabić, kiedy nie masz miecza. Umyślne przechwytywanie miecza, przeciwnika nie jest podstawowym celem. "
Munenori Yagyu

złowieszczek

Wysłany: 11 Czerwiec 2017, 19:23   

możne glima ci się do czegoś przyda
https://www.youtube.com/watch?v=Fl7MLN7s4Y8

Panzer

Wysłany: 13 Wrzesień 2017, 10:43   

Nawiązując do naszej rozmowy

złowieszczek napisał/a:
Zawsze się ludzie walili po pyskach.

Tylko czasami trudno znaleźć na to dowód. Natrafiłem na słowiański ślad w tym temacie, tradycyjna walka na pięści przedchrześcijańskiej Rusi i kultywowana po przyjęciu nowej religii. Zależywności od regionu kraju są różne zasady tych "ustawek".

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Russian_boxing

Mam nadzieję że nie ma tutaj zwolenników Wielkiej Lechii :)

A. Bryl

"Sztuka walki bez miecza polega na tym, by nie dać się zabić, kiedy nie masz miecza. Umyślne przechwytywanie miecza, przeciwnika nie jest podstawowym celem. "
Munenori Yagyu

Death-wish

SW: Karate

Wysłany: Wczoraj 5:12   

Panzer
Tego typu bajki próbuje sprzedawać niemal każda "rodzima" ruska szkoła.
Problem polega na tym, że nie ma ciągłości Rusi. Mongolowie i Tatarzy się postarali.

https://www.facebook.com/JissenKanDojo/

Panzer

Wysłany: Wczoraj 20:28   

Cytat:
Panzer
Tego typu bajki próbuje sprzedawać niemal każda "rodzima" ruska szkoła.

Ale ja nie przyznaję racji każdej rosyjskiej szkole że ma swoje słowiańskie korzenie i że jest na 100% rosyjska, wręcz przeciwnie. Jestem sceptyczny co do legend ich trenerów. Chodzi mi bardziej o samo zaistnienie takich ludowych walk na pięści. Tutaj mamy przykład z przełomu XIX/XX wieku.

Wszyscy są na lodzie zamarzniętej rzeki, gdzie się odbywa tradycyjny " kułaczny bój", to znaczy walka na pięści. Dwie wsie współzawodniczą ze sobą w sile pięści i w wytrzymałości czerepów, szczęk i zębów. Tradycja, rycerska zabawa, romantyzm średniowieczny. Widziałem taki bój w Tomaku na Syberii. Współzawodnicy dzielą się na dwie równej liczby strony.

Walka rozpoczynają mali chłopcy, nielitościwie rozbijając sobie nosy. Gdy do walki idą zastępy wyrostków, chłopcy rozpraszają się jak wróble to samo czyni młodzież, gdy rozpoczyna się decydujący moment walki, w której biorą udział dorośli. Walka trwa długo, odznacza się zaciętością i nieraz bywa zakończona nie tylko kalectwem lecz nawet śmiercią gdyż zdarza się, że jakiś chłop zacisnąwszy w olbrzymiej pięści kawał ołowiu lub żelaza rozbija czaszkę przeciwnikowi.

Te walki na lodzie dają możliwość przejawiać się naturalnym zdolnościom niektórych zapaśników, niepospolitej sile pięści, odwadze, wytrzymałości oraz strategicznym nawet talentom, gdyż zwyciestwo powinno być odniesione na całym froncie jednej patryi. Przypomnimy sobie historię. Przecież za czasów istnienia do czasów cara Iwana IV Groźnego, wolnych miast Nowogrodu i Pskowa ludność tych miast wszelkie spory polityczne rozstrzygała walką na pięści staczaną pomiędzy stronnictwami tej lub owej partji. To pozostało w małym zakresie do naszych czasów.

Ferdynand A. Ossendowski Cień ponurego Wschodu 49-51 s. rok 1927

A. Bryl

Munenori Yagyu

złowieszczek

Wysłany: Wczoraj 22:08   

no dobrze, mamy opis wiejskiej bijatyki. teraz porównaj to z ustawkami kiboli. trochę antropologii porównawczej.
to samo miałeś w u zarania sumo, tylko z większą otoczką obrzędowo religijną.
czy jest w tym jakiś konkretny styl walki?

ps. wielka lechia to ubecki wymysł

Strona 3 z 3
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : JIU JITSU