Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Kyok-sul

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : TAEKWONDO
Strona 5 z 6
Kyok-sul
Autor Wiadomość
IRA

Wysłany: 4 Grudzień 2016, 21:28   

Death-wish, z tego co zapoznałem się z wersją cywilną, to tam też kosmicznych technik nie było.
Gdyby była gdzieś dostępna wersja cyfrowa III i IV zakresu to z chęcią bym na nią zerknął ;-) .

"Spartanie nie pytają ilu jest wrogów. Tylko gdzie oni są"
www.taekwondo.pl

Death-wish

SW: Karate

Wysłany: 10 Grudzień 2016, 21:44   

Tak uczciwie to trzeba by zrobić projekt prezentujący cyfrowe wydania podręczników walki wręcz SZ PRL To, mimo że to są starocie, jednak to ogrom pracy i wiedzy został w to włożony, czy komuś podoba się to czy nie.
Mam tego sporo, ale kilku wciąż mi brakuje i to głównie "najnowszych".

Zobaczę, co się da zrobić ... ;)

https://www.facebook.com/JissenKanDojo/

Tadeusz

SW: Taekwondo

Wysłany: 19 Luty 2017, 20:35   

Akahige napisał/a:

Szczerze mówiąc, ta książka Pana Mazura to straszna kupa jest. Na zdjęciach techniki demonstruje ktoś, kto wygląda jakby trening zaczął wczoraj.

Nie będę komentował jaki masz szacunek do pracy innych - pewnie napisałeś lepszy skrypt - ale śmiem twierdzić, że kupę to zrobiłbyś ty jakbyś miał stanąć do konfrontacji z którymś z tych żołnierzy którzy ukończyli to szkolenie.

Akahige napisał/a:

W 1988/1989 roku służyłem jako podchorąży ( po studiach ) w brygadzie artylerii w Zgorzelcu, gdzie załapałem się na pomocnika instruktora WF. Całe osiem miesięcy spędziłem na sali gimnastycznej. Poznałem tam wojskowego wuefistę, który zaliczył szkolenie kyoksul z tym słynnym Koreańczykiem.

To akurat mało prawdopodobne, żeby żołnierz który "zaliczył" to szkolenie był potem wuefistą. Wielu chciało się podczepić pod ten kurs bo wtedy, a nawet teraz wśród weteranów, wzbudza emocje. Chyba że wuefista wyleciał ze szkolenia po kilku tygodniach. Kurs ukończyło w 1980r tylko 14 żołnierzy. Jeden już nie żyje, zostało 13. Podaj jego nazwisko to Ci powiem czy "zaliczył" ten kurs.

Zawsze ograniczaj się do jednego stylu walki. Nie jesteś w supermarkecie.

Jacko

Wysłany: 13 Czerwiec 2017, 20:13   

Przeczytałem książkę która była dostępna w internecie w PDFie. Dość ciekawa, dużo technik z karate.
Szkoda, że się nie przyjęło chociaż w wojsku na szerszą skalę w tamtych latach...

Death-wish

Wysłany: 28 Sierpień 2017, 13:05   

Jacko
Bo podobnie jak Tang Soo Do jest/była to koreańska odmiana karate.

Tadeusz

Wysłany: 3 Wrzesień 2017, 19:23   

Death-wish napisał/a:
Jacko

Bzdury.

Jacko

Wysłany: 5 Wrzesień 2017, 08:28   

Tadeusz napisał/a:
Death-wish napisał/a:
Jacko

Bzdury.

Tadeusz ale rozwiń myśl i poopowiadaj nam co i jak :)

Tadeusz

Wysłany: 8 Wrzesień 2017, 08:08   

Death-wish napisał/a:
Jacko

Żaden północny Koreańczyk nie powie, że jest to odmiana Karate. W Korei Północnej można trafić za to do obozu. Są w internecie pokazy Kyoksul północnokoreańskiej Armii i przypominają one pokazy Taekwon-do. Zapewne kiedyś Kyoksul przypominało Karate, bo wielu instruktorów koreańskich ćwiczyło Karate. Ale to sztuka walki najeźdźcy, oprawcy Koreańczyków i nie będzie ona praktykowana na większą skalę w żadnej Korei, a w północnej jest zakazana (nawet Tang Soo Do). W północnej Korei każdy trenuje lub trenował Taekwon-do, a jeśli jesteś w wojsku ćwiczysz Kyoksul. Oczywiście wpływ TKD na Kyoksul jest naturalną konsekwencją. W Korei Południowej żołnierze ćwiczą KravMaga i WTF(śmiesznie to wygląda). W Kyoksul są dwie formy (tul, kata) bez broni i chyba też dwie z nożem - do 1 cup, a co potem to nie wiem. Nie ma rozbudowanych form jak w Karate (ponad 30 kata w Karate tradycyjnym) i TKD - 24. Podstawą treningu (po nauce technik) jest walka z partnerem (ilbo matsogi, banchayu matsogi) w ful contact - również z bronią - i utwardzanie dłoni.

W samym TKD ITF też są techniki z Karate. Żywcem zerżnięte i ćwiczone w układach. (Generał Choi Hong Hi miał II dan w Karate Shotokan.) Nawet nie pasują do TKD. Od razu się czuje, że coś tu jest nie tak. Ćwiczący Karate rozpoznają te techniki, schematy ruchów i diagramy.

Jak mawia mój kolega "wszyscy gotują na wodzie". Wszyscy mamy ręce i nogi i jeśli techniki mają być proste to zawsze będą podobne do siebie, chociaż dla wprawnego oka róznica między Karate a Taekwon-do czy czymś innym widoczna jest jak na dłoni.

Death-wish

Wysłany: 9 Wrzesień 2017, 22:51   

Tadeusz
Jesteś pewien, że wciąż w Korei Pn trenuje się Kyoksul? Bo mam informacje, ze wszystko przestawiono na TKD. Wielu instruktorów przeszło do koreańskiego ITF.

Formy tez zdaje się powymieniano w TKD, ale nie jestem pewien czy w każdej wersji.

Tadeusz

Wysłany: 11 Wrzesień 2017, 09:18   

Jeśli chodzi o KRLD to niczego nie można być pewnym. Ambasada przez telefon nie chciała udzielić żadnych informacji ale pułkownika z Korei, który prowadził szkolenie w Wojsku Polskim pamiętają. Pewien koreański instruktor TKD, zapytany przeze mnie kilka lat temu o to czy ćwiczy się Kyoksul w wojsku nie odpowiedział ale kiwał głową na tak.

Kilka filmów:
Tu robią formy z Kyoksul-> https://www.youtube.com/watch?v=0gkiRz_5XJU
Tu też: https://www.youtube.com/watch?v=jnnkVLsiPZ8
Tu niezły pokaz: https://www.youtube.com/watch?v=94wc0MgYa8g

Podobny kurs jak w WP odbył się na Węgrzech i podobno do tej pory w węgierskiej armii trenują Kyoksul.

Jeśli potraktować Kyoksul jako broń, to nic dziwnego, że KRLD nie chce tego eksportować, zresztą do kogo? Dawni sojusznicy przeszli do NATO. Chiny mają swój Combat. Wietnam, Rosja i Filipiny też. Większość armii świata przeszło na Kravmagę, nawet Legia cudzoziemska. W Polsce w JW na zajęciach walki wręcz to nawet boksują w rękawicach na worku. :lol:

Death-wish

Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 00:32   

IRA napisał/a:
Nahkampf - to jeden z systemów kombat. Chyba z niemiec, sądząc po nazwie ....

Nahkampf to walka wręcz po niemiecku.

Death-wish

Wysłany: 11 Październik 2017, 15:53   

Tadeusz napisał/a:
Death-wish napisał/a:
Jacko

Żaden północny Koreańczyk nie powie, że jest to odmiana Karate. W Korei Północnej można trafić za to do obozu. Są w internecie pokazy Kyoksul północnokoreańskiej Armii i przypominają one pokazy Taekwon-do. Zapewne kiedyś Kyoksul przypominało Karate, bo wielu instruktorów koreańskich ćwiczyło Karate. Ale to sztuka walki najeźdźcy, oprawcy Koreańczyków i nie będzie ona praktykowana na większą skalę w żadnej Korei, a w północnej jest zakazana (nawet Tang Soo Do). W północnej Korei każdy trenuje lub trenował Taekwon-do, a jeśli jesteś w wojsku ćwiczysz Kyoksul. Oczywiście wpływ TKD na Kyoksul jest naturalną konsekwencją. W Korei Południowej żołnierze ćwiczą KravMaga i WTF(śmiesznie to wygląda). W Kyoksul są dwie formy (tul, kata) bez broni i chyba też dwie z nożem - do 1 cup, a co potem to nie wiem. Nie ma rozbudowanych form jak w Karate (ponad 30 kata w Karate tradycyjnym) i TKD - 24. Podstawą treningu (po nauce technik) jest walka z partnerem (ilbo matsogi, banchayu matsogi) w ful contact - również z bronią - i utwardzanie dłoni.

W samym TKD ITF też są techniki z Karate. Żywcem zerżnięte i ćwiczone w układach. (Generał Choi Hong Hi miał II dan w Karate Shotokan.) Nawet nie pasują do TKD. Od razu się czuje, że coś tu jest nie tak. Ćwiczący Karate rozpoznają te techniki, schematy ruchów i diagramy.

Jak mawia mój kolega "wszyscy gotują na wodzie". Wszyscy mamy ręce i nogi i jeśli techniki mają być proste to zawsze będą podobne do siebie, chociaż dla wprawnego oka róznica między Karate a Taekwon-do czy czymś innym widoczna jest jak na dłoni.

Pozwolę sobie zamieścić odnośnik do artykułu , który wyjaśnia co prawda sprawę Taekwondo, ale ma to bezpośrednie przełożenie na wszystkie koreańskie sztuki walki. Właściwie odnosi się do całej koreańskiej kultury, o której można powiedzieć, że nie istniała przed 1945 rokiem. Do 1905 roku Korea była terytorium zależnym/prowincją Chin, a następnie przez 40 lat była we władaniu Japonii.

Problems in the Identity and Philosophy of T'aegwondo and Their Historical Causes By: Dr. Steven D. Capener PhD

Co do różnic, chyba obaj zdajemy sobie sprawę, że powstały w latach 50tych i 60tych, choćby po to aby nie utożsamiać TKD z karate. Choćby fala, którą wprowadził Choi.
Istnieje jeszcze jeden problem. Hwarang w Silla. To nie było stowarzyszenie wojskowe. Owszem to była wybrana młodzież spośród możnych, ale działania sprowadzały się do sztuki, a nie militarnych, dokładniej tańca i muzyki. aż do XX wieku w Korei ciężko znalezć ślady sztuk walki, nawet wojownicy nie nosili mieczy, główną forma walki było łucznictwo.
Odniesienia do taekyon i subak są tez mocno wątpliwe, jako że były to ludowe formy rozrywki i sportu a nie metoda walki.

IRA

Wysłany: 28 Listopad 2017, 00:30   

Z tą ilością form w kyoksul to jest tak, że Pelny podaje dwie, W Polsce były jeszcze co najmniej dwie lub trzy formy których on nie podaje. Jedną z nich miałem rozpisaną, to coś ponad 90 ruchów, więc nie taka krótka. Ponadto jest mnóstwo układów ruchów krótszych niż formy i kombinacji.

www.taekwondo.pl

Death-wish

Wysłany: 8 Grudzień 2017, 01:10   

Poniżej jest wykres jak rozwijały się sztuki walki w Korei.

IRA

Wysłany: 9 Grudzień 2017, 22:43   

Niby tak, ale kyoksul z Północnej różni się już od tego z Południowej, więc ze dwie strzałki jeszcze dojdą ;-)

www.taekwondo.pl

Strona 5 z 6
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : TAEKWONDO