Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Jumbo i jego narzędzia

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MASTERS Of STEEL
Strona 1 z 2
Jumbo i jego narzędzia
Autor Wiadomość
Jumbo

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 16:42   Jumbo i jego narzędzia

Tak by każdy zobaczył, czego używam do pracy i co jest pomocne.
Kilka zdjeć z komentarzem

1. Imadła

Używam dwóch imadeł maszynowych. Ciężkie i solidne, pozwalają na bardzo dobre mocowanie obrabianego przedmiotu. Można bardzo ładnie ścisnąć każdą rzecz, a duże szczęki bardzo mocno trzymają dosłownie wszystko. To zielone dodatkowo wykorzystywane jako małe kowadło.

Do kupienia w sieci sklepów Castorama, Praktiker itp.

2 Cięcie stali i drewna

Proste brzeszczoty do metalu za przysłowiową złotówkę i jedynie okrągły drut z posypką wolframową kosztował koło 20 zł. Doskonale tną stal, drewno, micartę. Łatwe w mocowaniu i tanie.

Do kupienia w każdym sklepie narzędziowym.

3. Pilniki

Do stali i do drewna. Od dużych okrąglych, poprzez duże płaskie, aż po małe tzw. iglaki. Pilniki bardzo ciężkie i konkretne. Spokojnie zbierają stal, drewno i micartę.

W slepach narzędziowych spokojnie kupimy, byle nie te najtańsze, gdyż one stali niestety nie chwytają...

4. Materiały ścierne

Najczęściej papiery w gradacjach 80, 120, 150, 220, 280, 300. Do drewna używam czasami tej siatki stalowej z opiłkami czegoś tam.

Dostępne w każdym sklepie z narzedziami.

5. Pierdołki różne

Gogle ochronne, rękawiczki, mały młoteczek, małe kowadełko, maseczka na twarz i punktak. Tanie, a jakże przydatne.

6. Wiercenie i frezowanie

Od lewej:

wiertło 5 mm do drewna
wiertło 2 mm do metalu
wiertło 3 mm do metalu
wiertło 5 mm kobaltowe do metali twardych
wiertło 5 mm tytanowe do metali twardych
wiertło 6 mm tytanowe do metali twardych

Z tyłu dwa frezy do rozwiercania krawędzi otworów, tudzież do obróbki drewna.

7. Materiały na piny

Od lewej

rurka miedziana 6 mm
rurki miedziane 2 mm
drut miedziany 3 mm
drut miedziany 2 mm
drut miedziany 1 mm
pręty miedziane 2 mm
klej Poxipol

Ciężko dostać rurki, ale drut nie jest problemem w każdym sklepie z artykułami elektrotechnicznymi.

8. Polerowanie

Na dole krażek z twardego filcu
Klocek twardego drewna
Guma polerska
Pasta polerska o dwóch gradacjach

Filc można zakupić w niektórych sklepach narzędziowych.
Klocek drewna .... no wiadomo
Guma polerska - ciężko dostępna
Pasta polerska - Castorama i tego typu sklepy.

9. Konserwacja drewna i obróbka

Terpentyna balsamiczna
Mieszanina terpentyny z woskiem
Filc do polerowania
Hebelek do drewna

Terpentyna w każdym sklepie z farbami.
Świeczka .... bez komentarza.
Filc - z buta
Hebelek - sklep z narzędzami.

10. Fornir do przekładek w okładzinach

Kilka gatunków forniru z pięknych gatunków drewna, począwszy od buku, poprzez dąb, mahoń, wiśnie i inne.

Nie jest łatwy do zdobycia, ale można wyżebrać odpady w zakładach meblowych.

11. Materiały pomocnicze

Dwa różne rodzaje ścisków, kleszcze sprężynowe. Bardzo pomocne przy pracy, chociażby do mocowania imadła do stołu, tudzież ściskania klejonych powierzchni.

Do dostania w każdym sklepie z narzędziami.

No i w sumie to wszystko.

Jeżeli ktoś ma kłopoty z dostaniem czegoś, nie może kupić, zapraszam na priwa, to postaramy się rozwiązać problem.

sobota

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 16:49   

Bardzo zacny topic! Dzięki. Rozjaśniło się w głowie nieco. :lol:

Pozdrawiam,

sobota

sabertooth

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 16:53   

Jumbo - świetny pomysł na posta! Naprawdę aż miło się ogląda i jakoś tak znajome się wydaje :) warsztacik mam podobny, choć bardziej skromny! :D

Good idea! poklon
myślę, że początkującym nożorobom się baardzo przyda - sam miałem nie lada problem - "z czym zacząć" - a jak się zobaczy Twoje rewelacyjne prace a potem CZYM TY TO ROBISZ, to jakoś tak miło na sercu... ;-)

Jani

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 16:56   

Jumbo które wiertła do metalu są Twoim zdaniem lepsze, te tytanowe czy kobaltowe??

Alf: Sałatka to takie jedzenie, którym żywi się prawdziwe jedzenie.

"Błogosławieni Ci którzy śmieją się z siebie gdyż mają Oni niekończące się źródło radości"

Jumbo

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 17:05   

Jani napisał/a:
Jumbo które wiertła do metalu są Twoim zdaniem lepsze, te tytanowe czy kobaltowe??

W sumie wiercą i tytanowe i kobaltowe. Myślę, że tutaj bardziej na ten temat może wypowiedzieć się Sabertooth, który wiercił kilkadziesiąt dziur robiąc swój nóż.

Jedno jest pewne, dobrze zahartowaną stal ciężko nawiercić.

da3

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 18:09   

i na takie topici zawsze czekam, bardzo przydatne szczegolnie dla osob poczatkujacych serdeczne dzieki :D

PiterM

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 19:25   

Do bardzo twardej stali to tylko kobaltowe... tytanowe mają dłuższą żywotność, ale nie biorą stali (szczególnie już zahartowanej) tak jak kobaltowe.

... i nic nie poradzę, że uważam Sebenzę za nóż wręcz doskonały.

www.Guns.com.pl
Quality Knives, Gear & Kydex

ciulkwens

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 19:50   

moglibyscie wyjasnic dokladniej o co chodzi z tymi wiertlami?? bo napewno nie sa one zrobione z tytanu i wolframu, jesli o wolfram chodzi to moze to byc skladnik stopowy ale najpewniej to albo one sa pokryte jakas powlaka typu azotek tytanu (taki zlotyjak na zdjeciach wlasnie) lub sa to spieki weglikow tytanu i weglikow wolframu, no wiec jak to z nimi jest??

ciulkwens

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 19:51   

sorrki, kobalt tam mial byc :oops:
wiec weglik kobaltu odpada... :(

evendim

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 19:56   

jumbo napisał/a:
Ciężko dostać rurki, ale drut nie jest problemem w każdym sklepie z artykułami elektrotechnicznymi.

Jesli jestes z Wawy to rurki mozna dostac w sklepach z artylulami metalowymi, np na ulicy Srebrnej (centrum Wawy). Kiedyz zdaje sie mieli sporo takich rzeczy, teraz nie wiem bo niestety od dosc dawna tam nie bylem.

pozdrawiam
ms

Vince

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 20:08   

rewelacja, Jumbo, wiesz, co z tym zrobie :)

If this were Go I'd start a ko fight and surely live, but on the road to death there's no move left at all.
- Sansa on his deathbed, 1623.

In the depth of night even the ceiling becomes a Go board.

Jani

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 20:57   

Cytat:
Do bardzo twardej stali to tylko kobaltowe... tytanowe mają dłuższą żywotność, ale nie biorą stali (szczególnie już zahartowanej) tak jak kobaltowe

Dzięki PiterM o to mi chodziło :)

Alf: Sałatka to takie jedzenie, którym żywi się prawdziwe jedzenie.

"Błogosławieni Ci którzy śmieją się z siebie gdyż mają Oni niekończące się źródło radości"

Borsoock

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 21:37   

Guma poleska bywa na Allegro, duży wybór cienkich rurek mosiężnych , aluminiowych i stalowyw oraz innych kształtek z różnych metali w Leroy-Merlin tak gdzie jest taki system pułek z blach do samodzielnego projektowania i montarzu, tam są też blachy z alu i mosiądzu.

sabertooth

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 22:57   

PiterM napisał/a:
Do bardzo twardej stali to tylko kobaltowe... tytanowe mają dłuższą żywotność, ale nie biorą stali (szczególnie już zahartowanej) tak jak kobaltowe.

no to Piter tym razem niestety muszę powiedzieć, że właśnie w moim Ground Zero powiększałem otwory wietłem tytanowym i... zebrało pięknie zahartowaną D2... :( może kosmiczne było? :)

pozdrowionka!

sabertooth

Wysłany: 22 Czerwiec 2004, 23:01   

Krótko - kobaltowe są tańsze, wiercą baaardzo porównywalnie - i przyznaję rację Piterowi w jednej kwestii - są dużo trwalsze. Choć i tak trzeba baaardzo uważać przy wierceniu otworów szczególnie jak się chce "wyciąć" kszatł noża bez używania brzeszczota - napiszę może krótki tutor jak to zrobić EFEKTYWNIE - a nie jest to trudne.

osobiscie wywierciłem około 80 otworów w D2 przy okazji wycianani kształtów moich porjektów - CombatClaw i Ground Zero. Wszystkie poszły kobaltowym wiertłem i dosłownie parę tytanowym (poprostu nie było potrzeby), natomiast jak pisałem wcześniej - tytanowym rozwiercałem już zahartowaną stal i szło nieźle, choć to ciężka sprawa i zdecydowanie odradzam wogóle wiercenie w już zahartowanej stali...

Podsumowujac - ja polecam KOBALTOWE - bardzo dobry stosunek (!) ceny do jakości i trwałości

Strona 1 z 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MASTERS Of STEEL