Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Kubotan - pytanie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : WALKA NOŻEM, BROŃ
Strona 2 z 3
Kubotan - pytanie
Autor Wiadomość
jet

Wysłany: 10 Lipiec 2014, 13:00   

Odświeżam temat ponieważ mam pytanie z dziedziny prawa. Prosiłbym o odpowiedź osoby, które posiadają właściwą wiedzę z tego zakresu. Wiem, że sam kubotan jest bronią prawnie dozwoloną (wiem, pewnie niezbyt prawidłowe określenie, ale jestem tutaj laikiem). Czy doczepienie karabinka metalowego (który jak wiadomo swoje również waży) do kubotanu ciągle mieści się w granicach legalności, gdybym z jakiegokolwiek powodu musiał to pokazać policji? Czy użycie takiego wynalazku w samoobronie zakładając, że nie doszłoby do poważnego uszczerbku na zdrowiu, wiązałoby się z jakimiś problemami?

Pozdrawiam

"You know, fightin' in a basement offers a lot of difficulties. Number one being, you're fightin' in a basement!" Lt. Aldo Raine

Martius
dezynsekcja

SW: JJ

Wysłany: 10 Lipiec 2014, 13:38   

To że coś nie jest uznane za broń nie znaczy że nie może być uznane za niebezpieczne narzędzie. Doczepienie do yawary szekli i kluczy robi go mniej podejrzanego niz sama yawara. W samoobronie mozna uzyc wszystkiego jak chcesz to nawet widelca to czy to zostanie potraktowane jako niebezpieczne narzedzie czy nie to juz inna sprawa. Moze sie znalesc prawnik ktory uzna ze kubotan/yawara to palka (co z tego ze mała) a palka to jest juz bron.

Ale wystarczy ze cos zakwalifikuja do niebezpiecznego narzedzi i zaczyna sie kicha ... kilka polnych kamieni w siatce niezle sie sprawuje ale to tez niebezpieczne narzedzie moze byc ;)

http://www.prawodlakazdeg...-narz%C4%99dzie

Psy szczekają, karawana idzie dalej...
lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać, niż Alzheimera i zapomnieć wypić
"Nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów dopóki nie zajrzałem do internetu" S.Lem
Mam uczulenie na głupich, od razu mam wysypkę sarkazmu ...
. . . . . . .. . . . . .,.-”. . . . . . . . . . . . . . . . . .“-.,
. . . . .. . . . . . ..,/. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ”:,
. . . . . . . .. .,?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .\, .
. . . . . . . . /. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,}
. . . . . . . ./. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,:`^`.}
. . . . . . ./. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,:”. . . ./
. . . . . . .?. . . __. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . :`. . . ./
. . . . . . . /__.(. . .“~-,_. . . . . . . . . . . . . . ,:`. . . .. ./
. . . . . . /(_. . ”~,_. . . ..“~,_. . . . . . . . . .,:`. . . . _/
. . . .. .{.._$;_. . .”=,_. . . .“-,_. . . ,.-~-,}, .~”; /. .. .}
. . .. . .((. . .*~_. . . .”=-._. . .“;,,./`. . /” . . . ./. .. ../
. . . .. . .\`~,. . ..“~.,. . . . . . . . . ..`. . .}. . . . . . ../
. . . . . .(. ..`=-,,. . . .`. . . . . . . . . . . ..(. . . ;_,,-”
. . . . . ../.`~,. . ..`-.. . . . . . . . . . . . . . ..\. . /\
. . . . . . \`~.*-,. . . . . . . . . . . . . . . . . ..|,./.....\,__
,,_. . . . . }.>-._\. . . . . . . . . . . . . . . . . .|. . . . . . ..`=~-
, . .. `=~-,_\_. . . `\,. . . . . . . . . . . . . . . . .\
. . . . . . . . . .`=~-,,.\,. . . . . . . . . . . . . . . .

Akahige

Wysłany: 10 Lipiec 2014, 18:31   

Cytat:
To że coś nie jest uznane za broń nie znaczy że nie może być uznane za niebezpieczne narzędzie.

Martius,
Nie wprowadzaj chłopa w błąd jakimiś karkołomnym wywodami "prawniczymi". Kubotan może se nosić ile chce i może se do niego doczepić końską podkowę. Na pytanie kogokolwiek: "po co Ci to?", może odpowiedzieć: "bo mi wolno mieć".
Pojęcie "niebezpiecznego przedmiotu" pojawia się wyłącznie w związku z popełnieniem czterech typów przestępstw, tj.:
1. kwalifikowanego udziału w bójce lub pobiciu (art. 159 KK),
2. czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego (art. 223 KK),
3. kwalifikowanego rozboju (art. 280 § 2 KK),
4. kwalifikowanej czynnej napaści żołnierza na przełożonego (art. 345 § 3 KK).
Dopóki przedmiot nie zostanie użyty w sposób opisany wyżej wymienionymi artykułami kodeksu karnego, nie jest przedmiotem niebezpiecznym. Nie ma przestępstwa w rodzaju: "kto nosi przy sobie niebezpieczny przedmiot podlega karze...". Więcej tu:
http://www.informacjaprawnicza.pl/Article,4952,22/
Cytat:
gdybym z jakiegokolwiek powodu musiał to pokazać policji?

Ale nie musisz. Policjant ma prawo dokonać tzw. kontroli osobistej ( mylnie zwanej czasem przeszukaniem ) w ściśle określonych przypadkach:
Cytat:
Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji
Art. 15. 1. Policjanci wykonując czynności, o których mowa w art. 14, mają prawo: (…)
5) dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.

Czyli niezbędną przesłanką podjęcia czynności kontroli osobistej przez policjanta jest stwierdzenie przez niego zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Policjant nie może zaglądać Ci do kieszeni, bo ma takie widzimisię.

jet

Wysłany: 10 Lipiec 2014, 20:12   

Rozumiem. Dzięki Akahige.

"You know, fightin' in a basement offers a lot of difficulties. Number one being, you're fightin' in a basement!" Lt. Aldo Raine

Warhead

SW: Różne

Wysłany: 10 Lipiec 2014, 22:11   

No i pałka dopóki nie ma wkładu metalowego lub metalowej cięzszej końcówki nie jest zabroniona. Wyjątek bejzbol.

Martius
dezynsekcja

Wysłany: 10 Lipiec 2014, 22:44   

Akahige przytocz te punkty na sali sądowej - teoria a praktyka to dwie rozne rzeczy.

Samoobrona bardzo czesto kwalifikowana jest do bojki a wtedy wszystko tam uzyte moze byc niebezpiecznym narzedziem.

Praktyka jest taka ze idziesz z siekiera po ulicy spotyka Cie patrol i tlumaczysz ze idziesz na dzialke narabac drwa do kominka.

1. Policjanci Cie puszczaja
2. Policjanci zatrzymuja Cie do wyjasnienia - istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary - rano zostaniesz przesluchany wczesniej zdjete odciski itp ... i puszczony do domu ;)

Chesz sie przekonac jak dziala prawo ... wejdz do banku z siekiera w reku ;)

To jest Polska za pobicie zlodzieja na wlasnej dzialce mozesz pojsc siedziec ...

Warhead napisał/a:
No i pałka dopóki nie ma wkładu metalowego lub metalowej cięzszej końcówki nie jest zabroniona. Wyjątek bejzbol.

No a palka metalowa ?

Moja yawara drewniana ma do polowy wlany olow ... zanim takie rzeczy zostana wyjasnione mozna sobie poodpoczywac ... a wiec z ta wiara w prawo bardzo ostroznie

"Nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów dopóki nie zajrzałem do internetu" S.Lem

mort

Wysłany: 10 Lipiec 2014, 22:55   

4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci:
- ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
- kastetów i nunczaków,
- pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,

w mojej ocenie istnieje ryzyko uznania za kastet- lub pałkę z zakończeniem z ciezkiego i twardego materiału ( jeśli ma taką wkladkę

użycie to już w ogóle inna rzecz niż samo posiadanie, bo w sytuacji bójki lub prostego przekroczenia granic obrony koniecznej może być uznane za niebezpieczne narzędzie- tu kryterium jest pragmatyka czyli ocena zdolności do zwiększenia obrażeń w stopniu zagrażąjącym zyciu i zdrowiu.

wiem, ze jaki laicy poszukujecie kazuistycnzje dosłowności ale imho defincja kastetu pozwala na pewną swobode interpretacyjna i ijest to zamierzone

a nie ma co się oszukiwac kubotan nosi się nie jako breoczek tylko żeby efektywniej przyp... czyli funkcjonalnie jest to kastet

dziękuję

Akahige

Wysłany: 11 Lipiec 2014, 00:04   

Kubotan nie jest kastetem. Kastet, to ( wg słownika języka polskiego PWN ) "spojone ze sobą metalowe pierścienie, nakładane na palce w celu wzmocnienia uderzenia pięścią". I takie znaczenie ma to słowo w ustawie o broni i amunicji zgodnie z intencją ustawodawcy.
Nazwa pochodzi od nabijanych metalem rękawic, używanych w starożytnym Rzymie o nazwie caestus.
Dawniej używano nazwy szpadryna, ale zawsze były to pierścienie nakładane na palce.

Jet,
Jakby Cię nasi forumowi "prawnicy" wystraszyli ( oni we wojnę partyzantki by nie robili, bo Niemcy by im nie pozwolili ;-) ), zrób sobie tenouchi ( dosł. "w dłoni" ). Jest to drewniany kołek o szerokości niewiele większej niż dłoń z niewielką pętlą ze sznurka pośrodku. W tę pętelkę wkłada się środkowy palec, dzięki czemu broń nie wypadnie nawet przy otwartej dłoni. Jak już tym kogoś natłuczesz możesz bez żalu wywalić w krzaki. W ogóle zainteresuj się kakushibuki ( "ukrytą bronią" ), hibuki ( "tajną bronią" ), shikomibuki ( "podstępną bronią" ), kobuki ( "małą bronią" ), itd., a będzie Ci mógł skoczyć każdy patrol, prawnik, biegły, prokurator oraz sędzia. Jak mi. :lol:

P.S. Martius, daj już spokój z tymi bzdurami, bardzo proszę... ;-)

Warhead

Wysłany: 11 Lipiec 2014, 09:02   

To co Martius napisał nie do konca jest bzdura.

Wielokrotnie w Polsce pokazane bylo ze prawo prawem a niedouczeni policjanci czy sedziowie swoje.

I ile lat trwa naprostowanie ?

Albo Policjant zatrzyma drogi noz bo TAK. i wysle do ekspertyzy bo wg, niego ma wiecej niz 10 cm :) .?

Martius
dezynsekcja

Wysłany: 11 Lipiec 2014, 10:49   

Akahige napisał/a:

W tę pętelkę wkłada się środkowy palec, dzięki czemu broń nie wypadnie nawet przy otwartej dłoni.

Tak ... mam taki sprzet ... fajnie palec sie lamie i skalpuje ... dobrze ze to nie byl moj palec :)

... polec mu jeszcze chodzenie w krawacie fajnie bedzie sie dusil ;)

Akahige napisał/a:

., a będzie Ci mógł skoczyć każdy patrol, prawnik, biegły, prokurator oraz sędzia. Jak mi. :lol:

...fajnie jest tooretyzowac prawda ? ... widac ze doswiadczenie konczy sie na sali treningowej ... popracowal bys troche na bramce czy w ochronie interwencyjnej na styku z prawem to z takim mysleniem dawno by Ci juz naskoczyli :cool:
Niejeden znajomy mial juz sprawy z takim mysleniem, kilku nawet dostalo zawiasy ... w tym jeden za kubotan uzyty w interwencji bo jak sie okazalo pani sedzina byla na tyle zorientowana ze wiedziala ze to rzecz uwazana w wielu krajach za bardzo niebezpieczna bron ... u nas mogla zakwalifikowac to tylko jako niebezpieczne narzedzie ... wystarczylo

Jet chcesz miec pewnosc ze ktos nic nie bedzie podejrzewal uzywaj takich rzeczy ktorych nie ma nigdzie opisanych w ksiazkach, internecie lub calkowicie broni nie przypominaja. Zwykly metalowy dlugopis wystarczy byle to nie byl tactical pen (ktory w wiekszosci mozna do samolotu wniesc nawet) bo to juz moze byc rzecz obciazajaca.
A najlepiej uzywac ... mozgu ...

cizzia

Wysłany: 11 Lipiec 2014, 11:33   

A ja twierdzę że kilka zabawek w kieszeniach jeszcze nikomu nie zaszkodziło :P ... mieć i nie potrzebować i potrzebować i nie mieć !

cizzia

Hej człowieku MASZ PRAWO MILCZEĆ pamiętaj że cokolwiek nie powiesz będzie użyte przeciwko Tobie, więc lepiej siedź cicho –
Miles Davis - YOU'RE UNDER ARREST
"Teoria bez praktyki jest martwa, a praktyka bez teorii - głupia" - Włodzimierz Ilicz Lenin
priv: sir.cizzia@gmail.com

Martius
dezynsekcja

Wysłany: 11 Lipiec 2014, 11:43   

A kto mowi ze nie ? ;)
Tylko trzeba w razie czego zdac sobie sprawę z konsekwencji uzycia ... bo z noszenia mozna najczesciej sie wytlumaczyc ... najwyzej troche to moze potrwac :D
A tak wogole przyszlo mi do głowy ze mozna by nosić ze sobą statowy wibrar ... mało podejrzane narzedzie ;)
Znajoma jak jeszcze w dawnych czasach jezdzila za granice to jak miala cos niedozwolonego do przewiezienia to opowiadala ze brala wibro i w srodku umieszczala np zloto czy dolary ... tak zawsze kontrolujacy dziwnie na bok przesuwali i szukali dalej ;)

Warhead

Wysłany: 11 Lipiec 2014, 12:11   

cizzia a gdzCe CS tanto ?:>

Akahige

Wysłany: 11 Lipiec 2014, 12:11   

Cytat:
..fajnie jest tooretyzowac prawda ? ... widac ze doswiadczenie konczy sie na sali treningowej ... popracowal bys troche na bramce czy w ochronie interwencyjnej na styku z prawem to z takim mysleniem dawno by Ci juz naskoczyli :cool:

Nie po to studia kończyłem, żeby łopatą zarabiać albo na bramce stać. ;-)
Cytat:
Niejeden znajomy mial juz sprawy z takim mysleniem, kilku nawet dostalo zawiasy ... w tym jeden za kubotan uzyty w interwencji bo jak sie okazalo pani sedzina byla na tyle zorientowana ze wiedziala ze to rzecz uwazana w wielu krajach za bardzo niebezpieczna bron ... u nas mogla zakwalifikowac to tylko jako niebezpieczne narzedzie ... wystarczylo

Kubotan użyty w interwencji - dobre! :lol: Sam bym mu dał zawiasy. Za głupotę.
Cytat:
Tak ... mam taki sprzet ... fajnie palec sie lamie i skalpuje ... dobrze ze to nie byl moj palec :)

I po tym można odróżnić prawdziwego samuraja od fałszywego ( tenouchi to stara, samurajska broń ). Napisz jeszcze, żeby nie nosił broni palnej, bo może się postrzelić.
Cytat:
Tylko trzeba w razie czego zdac sobie sprawę z konsekwencji uzycia ... bo z noszenia mozna najczesciej sie wytlumaczyc ... najwyzej troche to moze potrwac :D

To właśnie nazywam mentalnością niewolnika. Z noszenia legalnych przedmiotów nikomu nie trzeba się tłumaczyć. Noszę przy sobie kubotany, noże i takie tam codziennie, od kilkunastu lat. Podobnie jak liczni przedstawiciele mojej rodziny obu płci.
Cytat:
A kto mowi ze nie ?

No właśnie Ty. Jet zadał konkretne pytanie dotyczące stanu prawnego, a Ty snujesz jakieś opowieści. Jak stary dziad, który na pytanie: "co słychać?" zaczyna ględzić, że rząd jest do dupy albo jak to we wojnę było ciężko. ;-)

Martius
dezynsekcja

Wysłany: 11 Lipiec 2014, 13:04   

Akahige napisał/a:

Nie po to studia kończyłem, żeby łopatą zarabiać albo na bramce stać. ;-)

Wyobraz sobie ze ja tez konczylem... ale lubie miec doswiadczenie w roznych zawodach a nie tylko teoretyzowac

Cytat:

Kubotan użyty w interwencji - dobre! :lol: Sam bym mu dał zawiasy. Za głupotę.

Samoobrona tez moze byc potraktowana jako interwencja ... zalezy od okolicznosci i interpretacji

Cytat:

I po tym można odróżnić prawdziwego samuraja od fałszywego ( tenouchi to stara, samurajska broń ). Napisz jeszcze, żeby nie nosił broni palnej, bo może się postrzelić.

A czy ja pisalem ze nie samurajska moze byc i gejowska nie moja sprawa ;)
Pisalem tylko ze jest to tak wspaniala bron i bezpieczna dla trzymajacego ze mozna mu palce oskurowac i polamac a potem i tak odebrac. To jest tak samo wspaniale jak przykuwanie walizki do reki i potem sie dziwia ludzie ze dloni nie maja ... dlon jest latwiej odciac niz lancuch...

Cytat:

To właśnie nazywam mentalnością niewolnika. Z noszenia legalnych przedmiotów nikomu nie trzeba się tłumaczyć. Noszę przy sobie kubotany, noże i takie tam codziennie, od kilkunastu lat. Podobnie jak liczni przedstawiciele mojej rodziny obu płci.

Ja tez nosze ale zarazem wiem ze jesli ktos to u mnie zobaczy a w okolicy kogos pobito ja bede jednym z pierwszych podejrzanych i moge zostac zatrzymany do wyjanienia kubotan poddany analizie itp

Cytat:

No właśnie Ty. Jet zadał konkretne pytanie dotyczące stanu prawnego, a Ty snujesz jakieś opowieści. Jak stary dziad, który na pytanie: "co słychać?" zaczyna ględzić, że rząd jest do dupy albo jak to we wojnę było ciężko. ;-)

Stan prawny zalezy od zakwalifikowania tego, zostawione sa szerokie furtki dla dzialania prawnikow

Kupic sobie mozesz wiatrowke i nosic, z postrzelaniem juz jest klopot bo moze sie okazac ze stwazasz zagrozenie dla innych

Prawo to nie jest scisly punkt po punkcie przepisow rozumianych przez laika a wszystko zalezy od interpretacji i okolicznosci

Strona 2 z 3
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : WALKA NOŻEM, BROŃ